Víno na kuráž a k ránu dvě hodiny spánku
Datum: 7. červenec 2007, 13:30
Autor: Martina Hromádková
Rubrika: Kulturní akce
Pozadí chotěbořského Festivalu fantazie, na který se do dnešního dne přihlásilo přes 2000 fanoušků, tvoří kromě hlavních organizátorů nespočet dobrovolníků. Někteří fungují na recepci nebo obsluhují na baru, jiní jsou v pohotovosti jako taxikáři a ti další mají noční služby v ubytovacích zařízeních po celé Chotěboři.
Mezi „noční hlídače“ patří i Miroslav Gron, který od půlnoci do osmi ráno vypomáhá jako recepční v hotelu Vysočina, kde jsou účastníci festivalu ubytováni.
„Nejdřív jsem chtěl být festivalový taxikář, ale nakonec jsem si nechal napsat funkci hoteliéra ve Vysočině, protože s tím mám zkušenost už z minulého roku,“ říká k tomu.
Ve své noční službě vydává klíče příchozím a řeší drobné problémy. Na otázku, co dělá do konce své služby, když jsou už všichni ubytovaní na pokojích, reaguje se smíchem: „Zatím se mi nestalo, že bych tady neměl žádný klíč od pokoje. Vytrvalci přicházejí i v šest hodin ráno nebo déle.“
Miroslav Gron za svou službu dostane finanční příspěvky na jídlo. To pro něj ale není hlavním motivem, proč tuhle práci dělá. „Veškerý výhody, veškerý program festivalu a přednášky mám díky tomu zdarma,“ objasňuje. Hlídání v hotelu mu prý vůbec nevadí a dle jeho vlastních slov se osm hodin bdělosti přes noc dá přežít. Odměnou mu pak jsou volné vstupy na zajímavé filmy nebo besedy.
Jiní dobrovolníci festivalu však glosují: „Ministerstvo zdravotnictví by mělo vydat varování, že Festival fantazie zapříčiňuje nedostatek spánku.“ Ten ale hlídače Miroslava zatím nijak netrápí. Na první noční službu nastoupil v pondělí a za celý týden dosud naspal pouhých 12 hodin: „Spal jsem třeba v Game-hale na lavici a doma jsem ráno dvakrát usnul na dvě hodiny u televize. Na otázky kolem spánku odpovídám svoje obvyklé: Člověk se vyspí dost po smrti.“
Odkazy na kulturu v Chotěboři