JIŘÍ PAZOUR - SKLADATEL A KLAVÍRISTA
________________________________________
(* 17. 1. 1971 v Žatci)
Absolvoval v roce 1991 Konzervatoř v Praze, obory skladba (Vadim Petrov) a klavír (Vladimír Topinka). Poté pokračoval ve studiu skladby na Akademii múzických umění u prof.Václava Riedlbaucha. Jeho činnost je možno shrnout do tří oblastí: kompoziční, koncertní a pedagogické.
Jako skladatel ze věnuje tvorbě orchestrálních, komorních i sólových skladeb. Jeho kompozice jsou pravidelně vysílány Českým rozhlasem, vydávány na zvukových nosičích a jsou na pravidelném repertoáru špičkových českých i zahraničních sólistů a souborů. Spolupracuje s vydavatelstvími Supraphon, GZ Digital Media, Triga atd. Vedle toho se též věnuje tvorbě hudby scénické a užitkové zasahující do různých žánrů.
Sólová koncertní činnost Jiřího Pazoura je zaměřena převážně na klavírní improvizaci.
"Večery klavírní improvizace Jiřího Pazoura" si získávají svojí dynamikou, spontánností a rozmanitostí velkou popularitu jak doma, tak i v zahraničí. Vedle České republiky vystupoval v Německu, Polsku, na Slovensku, ve Francii a v Anglii.
V roce 1999 natočil CD Dým v tvých očích obsahující klavírní variace na známé světové evergreeny.
Od roku 1995 působí pedagogicky na pražské konzervatoři. Na této škole vyučuje hudebně - teoretické předměty a klavírní improvizaci.
Kompoziční činnost Jiřího Pazoura zasahuje do oblasti komorní i orchestrální. Věnuje se též komponování hudby scénické a užitkové. Jeho tvorba v artificiální oblasti je z největší části zastoupena programními skladbami, které však obvykle nemívají konkrétní mimohudební program, často vycházejí z osobních prožitků a autorova pohledu na svět. Jedná se většinou o lyrické obrazy - básně mající vlastní posluchačům často skrytý děj.
Vedle toho je zde řada skladeb odlehčeného charakteru, které jsou většinou určeny pro radost ze spontánního muzicírování pro posluchače i interprety. V kompozičním stylu Jiřího Pazoura můžeme pozorovat návaznost na tradičnější hudební směry XX. století. Převažuje sklon k rozšířené tonalitě, k tématickému myšlení, kontrapunktu ve smyslu hudebních ploch; často využívá vrstvení hudebních ploch nad sebe. Tyto hudební prostředky se autor snaží vždy obohatit novými; ve své melodice preferuje určité intervalové postupy, má též své oblíbené harmonické kombinace atd. Jmenované složky se snaží vždy dát do služeb hudební i myšlenkové náplně svých skladeb.
________________________________________
Večer klavírní improvizace je poněkud netradičně pojaté koncertní vystoupení, jehož originální a neopakovatelnou podobu vytváří jeho protagonista - hudební skladatel a klavírista Jiří Pazour - společně se svými posluchači.
Koncert bývá obvykle zahájen řadou do určité míry předem promyšlených improvizačních kreací např. variacemi na lidovou píseň či jinou známou melodii v různých hudebních stylech. Improvizátor zde několikrát zpracovává jediné téma a používá při tom různých vyjadřovacích prostředků. Posluchači tak mohou na známém tématickém materiálu srovnat např. hudební řeč baroka, klasicismu, romantismu, impresionismu, některých kompozičních směrů XX. století nebo i jazzu či pop-music. Následují improvizace mimohudební, v nichž dochází ke ztvárnění určitých nálad, impresí atd. Poté obyčejně přicházejí na řadu tzv. stylové posuny známých skladeb, nechybějí ani improvizační kreace na témata známých evergreenů. Jednotlivá čísla koncertu jsou propojena průvodním slovem, které posluchačům do určité míry naznačí, o jaký druh improvizace se momentálně jedná.
Do průběhu druhé části koncertu již vstupují posluchači jako spolutvůrci programu. Před přestávkou je publikum požádáno, aby napsalo svá vlastní témata na připravené papírky. Kdokoli z přítomných má možnost v libovolné podobě poskytnout tématický materiál pro improvizaci a navrhnout způsob zpracování. Nejobvyklejší formou bývá název známé písně či skladby, název slohu či stylu a hudební formy. Posluchači mohou však také stanovit téma formou jakéhokoli mimohudebního námětu (láska, strach, noční krajina apod.). Poté, co protagonista koncertu shromáždí témata z publika, začíná druhá polovina večera - improvizované zpracování daných návrhů přímo před zraky posluchačů.
Večer improvizace Jiřího Pazoura je vždy mimořádným uměleckým zážitkem jak pro hudební znalce, tak i pro laické milovníky hudebního umění.
________________________________________
DALŠÍ KONCERTNÍ ČINNOST
Jako klavírista spolupracuje Jiří Pazour také se špičkovými interprety různých žánrů. Od roku 1999 vystupuje s Pavlou Břínkovou a Janem Ježkem v operetně - muzikálových koncertech, dále pak s Renatou Worek-Drösslerovou v šansonových večerech. Velmi oblíbené jsou i improvizační dvojkoncerty s basklarinetistou a saxofonistou Petrem Valáškem.
Bližší informace naleznete
zde