Závěr festivalu -
„MOZART NA BERTRAMCE“
Poezie Jaroslava Seiferta
Otakar Brousek - umělecký přednes
/Divadlo na Vinohradech, Praha/
ENSEMBLE MARTINŮ
Miroslav Matějka – flétna, umělecký vedoucí
Radka Preislerová – housle
Bledar Zajmi – violoncello
Markéta Janáčková v alternaci Štěpán Kos – klavír
PROGRAM :
W. A. Mozart (1756-1791)
Sonáta F dur KV 13 - Andante
Divertimento – Menuete No. 20 D dur
Antonín Dvořák (1841-1904)
Slovanský tanec č. 10
W.A.Mozart (1756-1791)
Turecký pochod ze Sonáty A dur KV 331
-----přestávka------
Bohuslav Martinů (1890-1959)
Sonáta pro housle, flétnu a klavír H.287 – Adagio
Evžen Zámečník (*1947)
Canzona (Quaretetto)
Jiří Matys (*1927)
Odcházení pro flétnu, housle,violoncello a klavír
(věnováno památce Vojtěcha Matějky, 2002
Otakar Brousek -
1924 Krhanice
Cesta Otakara Brouska, výrazného českého divadelního a filmového herce, na divadelní prkna začala po druhé světové válce na Kladně. Na jaře 1946 dělal zkoušky do Honzlova Studia Národního divadla a byl přijat – po prázdninách ho čekala první role v Tylově hře Chudý kejklíř. Studio Národního divadla dokonale nahradilo Otakaru Brouskovi uměleckou školu a profesionálně ho připravilo pro budoucí hereckou dráhu.
V roce 1950, poté co dva roky strávil jako herec v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého, nastoupil Otakar Brousek v Městském divadle pro mládež, které tehdy sídlilo v Dlouhé třídě. Toto angažmá trvalo jednu sezonu stejně jako další působení v Realistickém divadle.
V roce 1952 byl přijat E. F. Burianem do Armádního uměleckého divadla, v němž dostal několik výrazných hereckých příležitostí (Mackie Messer v Žebrácké opeře) a v roce 1959 přešel do Vinohradského divadla (tehdy neslo název Ústřední divadlo československé armády), jehož členem je dosud.
Z úctyhodné řady rolí, které O. Brousek na jevišti Vinohradského divadla ztvárnil, je třeba připomenout například Orgona (Moliere: Tartuffe), Bruta (Shakespeare: Julius Caesar), Skuleho (Ibsen: Nápadníci trůnu), Arbenina (Lermontov: Maškaráda), Veršinin (Čechov: Tři sestry), Pruse (Čapek: Věc Makropulos), Spence (Hubač: Král Krysa), Ministra (Hochhuth. Právníci), Strumma (Dyk: Krysař), Divadelního Fausta-Intendanta (Vedral: Urmefisto), Mistra (Topol:Hlasy ptáků), Tranga (Sidon: Shapira), Haugvice (Körner: Huncléder).
Herecké mistrovství a výrazný zjev Otakara Brouska se mnohokrát uplatnily i ve filmu, například Zde jsou lvi, Ošklivá slečna, Dařbuján a Pandrhola, Skřivánci na niti, Svatby pana Voka, Tajemství zlatého Budhy, Noc klavíristy, Člověk proti zkáze, Báječná léta pod psa…
Otakar Brousek ztvárnil mnoho rolí také v televizních inscenacích - za všechny připomeňme například seriály F.L. Věk, Hříšní lidé města pražského, Byl jednou jeden dům, Návštěvníci, Cirkus Humberto, Sanitka…
Brouskův nezaměnitelný hlas a cit pro český jazyk se nesčetněkrát uplatnily v rozhlase, v dabingu, v přednesu veršů i ve stovkách komentářů (jeho hlas doprovázel například českou verzi dokumentárního seriálu National Geografic) a po právu byly několikrát oceněny - v roce 1989 obdržel za recitaci v Poděbradech Krystalovou růži, v roce 1995 cenu Prix Bohemia za hlavní roli ve hře Mario Vargase Llosy „Krásné oči, ohyzdné obrazy“. V roce 1996 byl oceněn za celoživotní mistrovství v dabingu.
Jako vynikající recitátor stanul Otakar Brousek mnohokrát před pozorným publikem pražské Violy a jako host hraje v Divadle ABC.
Otakar Brousek je ženatý a má dvě děti, dcera Jaroslava (1950) i syn Otakar (1957) jsou herci. Důstojným pokračovatelem tradice hereckého rodu Brousků je vnuk Ondřej Brousek.
Je nositelem ceny Thálie 2003 za celoživotní dílo.
Ensemble Martinů je klavírní kvarteto ve složení klavír-flétna-housl-violoncello. Ensemble Martinů nahrál 8 CD pro renomované vydavatele, desítky snímků pro Český rozhlas, vystoupil na největších českých i světových festivalech, v České televizi. Tento soubor byl založen v roce 1978 Janem Riedlbauchem, profesorem Pražské konzervatoře, a Josefem Riedlbauchem, členem Pražských symfoniků FOK. V roce 1993 se stal uměleckým vedoucím Miroslav Matějka.
Od počátku existence souboru v jeho repertoáru dominovala - kromě velkých mistrů hudby 18. - 20. století (Dvořáka, Beethovena, Haydna a jiných) - hudba českých soudobých autorů a díla velikána české hudby Bohuslava Martinů.
Ensemble Martinů uvádí klavírní kvartety a klavírní tria s flétnou, ve střední Evropě definitivně etabloval a obohatil sestavu klavírního kvarteta v žánru komorní hudby kde je místo violy flétna. Svým projevem a zvukovostí je Ensemble Martinů jedním s nejvýraznějších souborových uskupení v České republice. V tomto unikátním nástrojovém složení inspiroval řadu významných současných českých skladatelů k napsání kompozic (Zdeněk Lukáš, Sylvie Bodorová, Václav Riedlbauch, Jiří Teml, Miroslav Kubička, Otomar Kvěch, Jiří Matys).
Také proto Ministerstvo kultury podporuje některé jeho koncerty s podílem soudobé české hudby uváděné v historickém kontextu s hudbou světovou. Řada dalších skladeb z repertoáru kvarteta zní v tanečních, rockových a jazzových (blues, swing) plochách (Astor Piazzolla, Ivan Kurz, Lukáš Hurník, Alexej Fried- Leonard Bernstein, Michal Rataj). Díky energii a komunikativnosti těchto skladeb jsou vyhledávány mladou generací posluchačů a často uváděny v netradičních prostorách.
Diskografii souboru tvoří CD: „Con flauto“ a „Setkávání - Odcházení“ – TRIGA / ČESKÝ ROZHLAS, „Ozvěny z dávna“ - EM-ART, „Jazz & Rock in classic“ – RADIOSERVIS, „Antonín Dvořák“ – MUSIC VARS, „Tanga Astor Piazzola“ – BON ART/Sony music BMG, „Rendez Vous - Česká a francouzská hudba“ – CUBE.
Flétnista Miroslav Matějka byl vybídnut k premiérám a nahrávkám více než padesáti skladeb českých současných autorů, je ředitelem festivalu a společnosti České doteky hudby,spolupracuje jako PR a mediální poradce pro poslance v Parlamentu ČR či Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha. Sólově vystupuje s varhaníkem Alešem Bártou či v duu s Janem Riedlbauchem.
Houslistka Radka Preislerová je 1. houslistkou orchestru Opery Národního divadla v Praze a členem Ensemble Martinů od roku 1993. Navštívila řadu zemí Evropy a Japonsko.Violoncellista Bledar Zajmi koncertuje nejen jako komorní hráč, ale i jako sólista. Je laureátem mezinárodních soutěží (1985: Národní violoncellová soutěž, Tirana, Albánie; 1999: Palma d´Oro Finale Ligure, Itálie; 2004: Rovere d´Oro, San Bartolomeo al Mare, Itálie). V současosti je koncertním mistrem orchestru Opery Národního divadla v Praze.
Klavíristka Markéta Janáčková je laureátem rady soutěží - například v roce 1996 semifinále Mezinárodní klavírní soutěže v Madridu. Vystoupila jakosólistka s řadou předních orchestrů (s Moravskou filharmonií Olomouc a dalšími). Za zmínku rovněž stojí prestižní koncert "In Memory of Czech Terezin Composers"v Terezíně pro TV ZDF a cena Naďěždy Sainové-Pochlebinové, kterou obdržela v roce 2000.
Klavírista Štěpán Kos studoval na AMU, prof. Ivana Klánský. Z posledních ocenění, která obdržel na mezinárodních klavírních soutěžích: I. J. Paderewského v Bydgoszczi /Polsko/, 1. cena, cena za nejlepší provedení koncertu s orchestrem, cena Pomorské, filharmonie a cena Polského rozhlasu, A. M. A. Calabria v Itálii 3. cena, „Giuliano Pecar" v Gorizii /Slovinsko/ - 2. cena, „Premio Rovere d'Oro” /Itálie/ - 2. cena. Představil se rovněž v partnerství těchto orchestrů: např. Plzeňský rozhlasový orchestr, Slovenská filharmonie, Moravská filharmonie Olomouc.
V Praze soubor vystoupil na prestižních koncertech a festivalech: Česká filharmonie - Český spolek pro komorní hudbu, festival Pražské premiéry), Pražské jaro, Symfonický orchestr FOK, Filharmonie Brno, Festival České doteky hudby,Moravský podzim v Brně, Smetanova Litomyšl, Festival Antonína Dvořáka v Příbrami, Jihočeský festival v Krumlově, Janáčkovy Hukvaldy a další. Ensemble Martinů je pravidelně zván na koncertní turné - Španělsko, Německo, Švédsko, Itálie, Francie, Rakousko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.
V letech 2004 a 2005 uskutečnil poprvé koncerty v Dánsku, Ukrajině, Brazílii, Řecku. V roce 2007 plánuje turné po U.S.A a Japonsku. Jako první český komorní soubor vystoupil v říjnu 2005 v Číně v Zakázaném městě na Beijing International festival. Ze světových festivalů a koncertů: Mezinárodní festival v Santorini - Řecko, Sala Cecília Mayereles - Rio de Janeiro, International Judiska - Norrköping, RiksConcert Academy - Stockholm, Semana Santa 2004 Conde Duque - Madrid, nejstarší světový Festival komorní hudby Plovdiv – Bulharsko.
Pořad se koná pod zášitou místostarostky města Chotěboře Jany Tomáškové.
Bližší informace naleznete
zde