Koncert s projekcí filmu
Jan Škrdlík – violoncello
Petra Besa Pospíšilová – piano
Koncertní sál Staré radnice – středa 7. dubna 2010 – 18.30 hodin.
Program:
Leoš Janáček
Pohádka pro violoncello a klavír
Con moto
Con moto
Allegro
Claude Debussy (s promítáním)
Sonáta pro violoncello a klavír
Prologue Lent
Sérénade et Final Modérément animé. Final Animé
---přestávka---
César Franck
Sonáta A dur pro violoncello a klavír
Allegro ben moderato
Allegro
Recitativo-Fantasia Largamente
Allegro poco mosso
Jan Škrdlík pochází z hudební rodiny. Studoval u předních českých violoncellistů jako Jan Hališka, Bedřich Havlík nebo Daniel Veis, a dále pak u Luise Clareta v Barceloně. Obdržel prémii Českého hudebního fondu za propagaci českých děl v zahraničí a jiná ocenění. Jeho CD Bachových suit bylo vybráno v roce 2003 japonskou firmou Geocities mezi deseti tituly reprezentujícími českou interpretační tvorbu. Od roku 1997 vyučuje na brněnské konzervatoři. Od roku 2004 vede vlastní interpretační kurzy v Opočně. Svoji zahraniční pedagogickou činnost zahájil vedením vlastních interpretačních kurzů ve Španělsku v roce 2003.
Jan Škrdlík vystoupil v posledních 20 letech na zhruba 1.000 koncertech po celém světě. Jeho diskografie zahrnuje všechny hudební slohové období z tvorby pro violoncello a dočkala se vpravdě mezinárodního uznání. Působení jeho hry popsal svým dvěma milionům čtenářů floridský deník El Nuevo Herald v souvislosti s jeho vystoupením na „Festival Miami“ v roce 2005 takto: „Škrdlík se svým violoncellem způsobil opravdovou senzaci… …emotivní Škrdlíkova interpretace si okamžitě podmanila srdce posluchačů…“
Hraje na nástroj Adama Emanuela Homolky z roku 1842, jehož krádež a navrácení před rokem vzbudila pozornost celé české veřejnosti.
Petra Besa – Pospíšilová se začala věnovat hře na klavír u prof. Aleny Vlasákové a od osmi let pokračovala u profesorů Ireny Havlákové a Pavla Štěpána na AMU v Praze. V letech 1982 –1986 se stala čtyřnásobnou laureátkou mezinárodní soutěže „Virtuosi per musica di pianoforte“ v Ústí nad Labem. Byla jí udělena „Cena Českého rozhlasu pro nejmladšího vítěze“ a vystoupila v pořadu České televize „Hudba z respíria“.
Po absolvování magisterského studia u doc. Jiřího Skovajsy na Janáčkově akademii múzických uměni v Brně, které v roce 2001 úspěšně pokračovala na Hochschule für Musik und Theater ve švýcarském Bernu ve třídě Prof. Bruna Canina.
Koncertovala v České a Slovenské republice, ve Francii, v Německu, v Italii, v Rakousku, ve Švýcarsku, na Kubě a na festivalech Concentus Moraviae, Hudební léto Hluboká nad Vltavou, Janáčkovy Hukvaldy, Moravský podzim a Olten Classique,
Via Francigena, la Schubertiade v Martigny.
Vedle klasického koncertního repertoáru se intenzivně věnuje komorní hře a je stálou klavírní partnerkou violisty Alexandera Besy. Dále spolupracovala s houslisty Igorem Karskem, Bohuslavem Matouškem, s cellistou Janem Škrdlíkem.
O filmu:
Původní programní návrh samotného Debussyho, který do Československa přivezl po Druhé světové válce pozdější děkan Janáčkovy akademie Bohuš Heran, propojili scénáristé s příběhem ukradeného a znovu navráceného violoncella, kde roli tuláka-violoncellisty bude hrát skutečný aktér událostí z února minulého roku – známý český violoncellista Jan Škrdlík (viz přiložený scénář).
Na pozadí reálně zaznívající Debussyho sonáty (díla z roku 1915) se odehraje příběh, který jistě zaujme nejen proto, že v tomto roce oslavíme významné Debussyho výročí (90 let od autorova úmrtí), ale také přírodními snovými scenériemi a dynamicky rozehranými výstupy herců-tanečníků plnými vtipných nápadů.
Myšlenka filmu je nadčasová a není omezena rokem 1915, kdy vznikla sonáta, ani událostí ukradeného violoncella z loňského února: Mezilidské vztahy by měly být nadřazené hrubé matérii a umění má hodnotu jen potud, pokud slouží člověku.
Režisérem filmu je Milan Růžička, známý české veřejnosti jako tvůrce desítek filmů, inscenací i seriálů počínaje rokem 1958 (Rodiče - zde také jako scénárista) a konče současným seriálem Ulice. Milan Růžička přijal nabídku producentů filmu a stal se supervizním režisérem projektu.
Bližší informace naleznete
zde