TISKOVÁ ZPRÁVA 24.6. 2013
Pojd'te na výstavu do kina! Po Manetovi je zde Munch.
Série Exhibition – světové malířství na plátnech kin pokračuje ve čtvrtek 27. června 2013 ve 20 hodin titulem Munch 150. Divákům v osmi českých kinech tak bude prostřednictvím satelitního přenosu v HD obrazové kvalitě a prostorovém zvuku umožněna prohlídka výstavy, která právě probíhá v norském Oslu u příležitosti 150 let od narození malíře Edvarda Muncha (1863-1944). Na výstavu se podařilo shromáždit na 220 Munchových děl včetně slavného Výkřiku, který nedávno zlomil nový světový aukční rekord, když byl vydražen za 120 milionů amerických dolarů. Stejně jako v předchozích titulech série Exhibition bude prohlídka pro diváky v kinech doplněna fundovaným výkladem populárního britského historika umění a moderátora BBC Tima Marlowa a jeho hostů. Prostřednictvím filmového plátna rovněž nahlédneme do zákulisí příprav Munchovy výstavy.
Kino je mnohem víc
Režisér a producent stojící za sérií Exhibition – světové malířství na plátnech kin Phil Grabsky ke svému nápadu zprostředkovat divákům v kinech na celém světě zážitky z těch nejzajímavějších výstav uvedl: ,,Dělal jsem úspěšné filmy o vývarném umění pro televizi – ta je OK, ale kino je něco mnohem víc: velké plátno, lepší zvuk, tiché prostředí a skupina stejně naladěných lidí. Kolik to je devadesát minut v tomto rušném světě?! Sedíme v kině a dílo velkých umělců nás dokáže zcela vtáhnout, jsme pohnuti, pobaveni, inspirováni...“
O Munchově výstavě
Unikátní výstava ke 150. výročí narození malíře Edvarda Muncha představuje dílo severského melancholika v šíři, v jaké dosud nebylo věrejnosti zpřístupněno. Jedná se o největší soubornou expozici Munchových děl ve světové historii, kterou spolupořádají Munchovo muzeum a Národního muzeum v Oslu. Munch, jehož ikonickým dílem se stal obraz Výkřik, odkázal v roce 1944 městu Oslo obrovskou sbírku svých děl, zahrnující přes tisíc obrazů, tři tisíce kreseb a na osmnáct tisíc tisků, z nichž bylo na výstavu Munch 150 vybráno něco přes dvě stovky nejklíčovějších děl. V kinech bude pozornost věnována především následujícím dílům: Nemocné dítě, Dívky na mostě, Maratova smrt či Autoportrét: Mezi hodinami a postelí. Dále nástěnným obrazům v aule univerzity v Kristianii: Slunce, Historie, Alma Mater. A konečně také cyklu Vlys života, který sestává z jeho nejznámějších obrazů: Výkřik, Madona, Tanec života či Smrt v pokoji nemocné. V norské Oslu poběží výstava až do 13. října tohoto roku, v českých kinech ji bude možné vidět až do prosince.
O sérii Exhibition
Sérii Exhibtion – Světové malířství na plátnech kin zahájil dubnový satelitní přenos Manet: portrétista života z výstavy v londýnské Royal Academy of Arts. Série tak navázala na úspěšný
loňský přímý přenos z výstavy Leonarda da Vinciho z londýnské Národní galerie. Za ambici si série Exhibition mimo jiné klade stát se alternativou k již zavedeným a populárním přímým přenosům do kin z oblasti performing arts např. z Metropolitní opery v New Yorku či Velkého moskevského divadla (“Bolšoj”). V červnu série Exhibition pokračuje výstavou Munch 150 z Munchova muzea a Národního muzea v Oslu, v říjnu pak výstavou Vermeer a hudba z Národní galerie v Londýně. Již nyní se připravuje dalších cca 6 titulů na rok 2014, na jejichž výrobu je možné přispět i prostřednictvím populárního crowdfundingové webu www.kickstarter.com. Všechny tituly série Exhibition budou dostupné také ze záznamu a vhodné např. i pro dopolední školní projekce. Aktuální informace o projekcích titulů série Exhibition je možné nalézt na webu www.prenosydokin.cz. Společnost Cikánek management s.r.o., která sérii Exhibition v ČR distribuuje, stála u zahájení přímých satelitních přenosů z Metropolitní opery v New Yorku, baletu, divadla či rockových koncertů do kin v ČR i dalších středo a východoevropských zemí. Distribuci přímých přenosů do kin se věnuje od roku 2007.
Autoři projektu Exhibition - světové malířství na plátnech kin:
Phil Grabsky je britský režisér a dokumentarista, vydal čtyři knihy, jeho společnost Seventh Art Productions vyrábí programy pro televizi i kina. Autorsky pokrývá široký tematický záběr od filmů o Černobylu, občanskou válkou zničené Angole, či osudu dětí v Afghánistánu po vládě Talibánu (za film The Boy who Plays on the Buddhas of Bamiyan dostal řadu cen) po dokumenty o velkých postavách světového umění. Ve snímku Hledáme Mozarta (2006), který uvedla také ČT, Phil Grabsky točil například i s Magdalenou Koženou a Škampovým kvartetem. Ve svých televizních cyklech o umění pravidelně spolupracuje s Timem Marlowem.
Tim Marlow je britský historik umění, spisovatel a moderátor. Spolupracuje s někoka televizními stanicemi, píše pro přední periodika jako The Times nebo The Guardian.
Kam na Muncha v České republice
Náchod, kino Vesmír 27. 6. 2013 ve 20:00 | www.kinonachod.cz
Olomouc, Metropol 27. 6. 2013 ve 20:00 | www.kinometropol.cz
Ostrava, Dům kultury 27. 6. 2013 ve 20:00 | www.dkmoas.cz
Praha, Aero 27. 6. 2013 ve 20:00 | www.kinoaero.cz
Zlín, Velké kino 27. 6. 2013 ve 20:00 | www.gacinema.cz
České Budějovice, kino Kotva 27. 6. 2013 ve 20:00 | www.kinokotva.cz
Děčín, kino Sněžník 27. 6. 2013 ve 20:00 | www.kinosneznik.cz
Chotěboř, kino Chotěboř 27. 6. 2013 ve 20:00 | www.cekus.eu
Bližší informace naleznete
zde