Celý týden nás provázelo téma svatého Martina. V pondělí jsme v našem již tradičním Waldorfském klubu "Elfíci", vyrobili první lucerničky /skleničky obalené v kukuřičné kaši/, které jsme hned zapálili na zpříjemnění atmosféry a i za denního světla nás překvapilo, jak se z nich světlo krásně line ven. V divadélku se odrazila legenda o rytířovi Martinovi, kterou některé děti slyšely poprvé, stejně jako v říkankách, kde se i nadále vyskytovaly podzimní motivy. Jak už jsme zvyklé, každou říkanku opakujeme třikrát, lépe si tak osvojíme slova a pohyby, dodržujeme určitou rytmičnost.
V úterý děti v dílničce červenily Martinův plášť dvěma odstíny akvarelové barvy. Jejich prožitek byl záhy vidět nejen na bílých čtvrtkách, ale i dětských obličejích, tričkách a stolcích. Prostě během chvíle byl zakryt červeným Martinovým pláštěm celý Šalamounek. Po dobře odvedené práci jsme zakously typické, doma pečené, Martinské rohlíčky plněné mákem a povidlím.
Středeční ženský kruh jsme počaly, jak se patří… povídaly jsme, povídaly a povídaly.. a filcové míčky si donesly na dodělání domů. Děti měly možnost vyrábět podkovy z vosku, ale spíše strávily čas u hraček /zvukostromu, houpacího prkna a dřevěného hradu/.
A konečně ve čtvrtek se uskutečnila naše slavnost, kde nám všem svatý Martin odhalil kouzlo štědrosti a soucitu. Dvě desítky dětí se i s rodiči sešly v Dětském klubu Šalamounek kolem čtvrté hodiny. Stínovým divadlem jsme si přiblížili příběh svatého Martina. Podle legendy se podělil o svůj vojenský plášť se žebrákem mrznoucím u městské brány. Tento obraz se prolínal i celou slavností. Děti na své cestě s vlastnoručně vyrobenými lucerničkami /tentokrát z listů a pečicího papíru/ také potkaly žebráka a podělily se s ním o své světlo. Díky němu pak na ztemnělé zahradě objevily rytíře na koni. Když rytíř daroval polovinu svého pláště žebrákovi, poznaly děti, že na zahradu přijel svatý Martin. Jako díky za štědrost a laskavost dovedl žebrák děti na místo, kde čekalo malé pohoštění - martinské rohlíčky. Na zahradě plné vzrostlých stromů, se podařilo navodit atmosféru tajemna. Rytíř, svatý Martin, byl k zahlédnutí pouze v dáli, projíždějící černou tmou. Mohl tak na malé diváky působit jako přelud, nemůžou být jistí, zda ho opravdu viděli (rozvijí se tak dětská fantazie, což je důležitý prvek waldorfské pedagogiky).
Martinská slavnost je jednou z mnoha slavností, které jsou typické pro koloběh roku ve waldorfských školách a školkách. Waldorfskou pedagogikou a dalšími alternativními pedagogickými směry je inspirován i Dětský klub Šalamounek. Kromě různých slavností konajících se během roku zde můžete navštívit například kroužek pro maminky s dětmi
"Elfíci" /každé pondělí od 9. hod. pod vedením Evy Marvanové Musterové/,
LogoHrátky zaměřené na rozvoj komunikace a správné výslovnosti /vede speciální pedagožka Hana Nováková/,
AfroTance nebo některou z připravovaných akcí jako
Kurz nošení dětí v šátku (19. a 20.11),
Aromaterapie (25.11) nebo
Zdravá výživa v zimě a při nemoci.
Adventní spirálu ve spolupráci s Rodinnými aktivitami (28.11) a mnoho dalšího. Více informací na
našich facebookových stránkách nebo ve vývěsce Šalamounku v Palackého ulici 332. Zde připravujeme nově také prodejní koutek s přírodními hračkami a terapeutickými hudebními nástroji pro děti.