Okna i dveře dokořán, stoly s dobrým jídlem, kolem kterých se hemží lidé i vosy, čilý shon, uvolnění klábosící dospělí, pobíhající a vřískající děti… V sobotu 10. září ožilo chotěbořské náměstí kolem Kohoutova domu, ve kterém vzniká komunitní a kulturní centrum Zastávka194. Členové spolku Dobrá společnost otevřeli v rámci Dnů evropského dědictví tento svůj dům veřejnosti. Ve spolupráci s městem Chotěboř a CEKUSem pro návštěvníky připravili rozmanitý program. Současně zde probíhal také čtvrtý ročník Dobropikniku. Jeho výtěžek, který letos činil rekordních 5819 Kč, bude věnován na vybavení Zastávky194, konkrétně pořídíme židle, které využijeme při plánovaných přednáškách, filmových promítáních, besedách či literárních akcích.
Chtěli bychom poděkovat všem, kteří nám nezištně pomáhali, i těm, kteří přispěli k programu. Konkrétně bychom chtěli zmínit slovenského umělce Jonáše Gruskou, který oživil sklep a přízemí domu záhadnou zvukovou instalací, historika chotěbořského muzea Michala Rozhoně, který inspiroval posluchače své přednášky filosoficko-historickou úvahou o tom, co vlastně činí dům domem, i architektům Tomáši Korečkovi a Janu Hubáčkovi za jejich zevrubnou a fundovanou přednášku o výsledcích stavebně-historického průzkumu, který v domě provedli. Chtěli bychom také poděkovat místním sběratelům panu Josefu Dostálovi, Jindřichu Pospíchalovi a Městskému muzeu Chotěboř za poskytnutí starých pohlednic zobrazujících Kohoutův dům. Díky patří i Stanislavu Pavlíčkovi za promítání starých fotografií Chotěboře. Děkujeme také všem pracovnicím Městského úřadu Chotěboř, které vyšly vstříc všem našim požadavkům a také připravily panel představující návštěvníkům plán na revitalizaci tohoto koutu náměstí.
V neposlední řadě bychom chtěli poděkovat všem místním podnikatelům, kteří přispěli svými produkty na přípravu Dobropikniku. Někteří z nich jsou sponzory této akce od jejího prvního ročníku a jejich ochoty i vstřícnosti si každoročně moc vážíme. Naturálními dary přispěli: Cukrárna Lenky Kalinové, Cukrárna Radka Máje, Cukrářská výroba – Kristina Pleskačová, JM Vinotéka Marcely Jurečkové, Kavárna Café Art, Kavárna Chotěboř Jany Fialové, Ovoce a zelenina Milady Heřmanské, Ovoce a zelenina Marek a Fialka, Papírnictví U školy Jiří a Petra Mifkovi, Pekařství Olgy Zmekové, Řeznictví Stejskal Chotěboř, Uzenářské speciality U Blažíčků, Vinotéka Pavla Čudy, Zahradnictví Karla Polívky a Zelenina Zastráň Lucie Pelouchové. Velice nám pomohla také LOSENKA s.r.o, která nám jako roky minulé zapůjčila všechno nádobí. Dobropiknik by také neproběhl v takové pohodě nebýt dvou studentek druhého ročníku chotěbořského gymnázia, Martiny Sysrové a Anny Průšové, které pomáhaly (zdaleka nejen) s přípravou etiopské fairtradové kávy.
Horký den se pomalu mění ve vlahý podvečer a Marcel Kříž s Pavlem Kovinem Kovačkou zahajují afterparty. A my se dostáváme „nad malý náměstí, štěstí i neštěstí a pak dál, dál a dál". A to, že udělal chybu, kdo tam nešel, je jasné po syrovém a hodně dobrém koncertu brněnské kapely [che]. On takový život ve skleněné kouli…
Fotogalerii z akce najdete na našich
webových stránkách.
Pokud vás zajímá aktuální dění v Zastávce194, sledujte náš
blog.