Umění našich babiček v chotěbořském muzeu

Datum: 5. prosinec 2016, 11:07
Autor: Erika Nováková
Rubrika: Muzeum
O výzdobu se postaral Kroužek lidových tradic, působící při DDM Junior, v čele s vedoucí Evou Brabcovou. Společně s kolegyněmi pracovaly na výstavě zhruba rok.
Návštěvníci mohou vidět na 23 stromcích více než 500 ozdob. „Lidové tradice lákají čím dál víc. Je hodně nových a moderních technik, přesto se lidé v poslední době vracejí ke svým kořenům,“ vysvětluje.
Jedenáct členek převážně důchodového věku se v Junioru schází jednou týdně už od roku 2009. Učí se jedna od druhé, každá umí něco jiného. S ozdobami na výstavu jim však pomáhali i manželé. „To víte, za ty dvě hodiny se toho nedá až tak moc stihnout, vyráběly jsme proto i doma. Tak nás to pohltilo, že jsme tím zblbly celou rodinu, která se do toho pak taky zapojila,“ se smíchem prozrazuje.
Lidové zvyky našich babiček si pamatují jen z úlomků vzpomínek, celkový obraz si proto dotvářely i za pomoci různých knih. „Chtěly jsme, aby tato výstava měla podobný nádech jako v letech dávno minulých. Lidé tady najdou klasické ozdoby ze šustí, papíru, šité, háčkované i krajkové. Využívaly jsme hodně přírodních materiálů, originální nápad jsou například ozdoby z makovice. Nechybí tradiční perníčky, vánočka, ale i chleba, který jsme vlastnoručně upekly,“ vyjmenovává.
Eva Brabcová si nesmírně váží prostoru, který jim muzeum poskytlo. A i přesto, že v muzeu se netopí a v průběhu instalace jim byla zima, společně si to užily.
„Jitka Cempírková se o nás hezky starala. Vařila nám kávu nebo čaj a neustále měla dobrou náladu. Takže jsme se u toho i pobavily,“ dodává Eva Brabcová.


Komentáře k tomuto článku nebyly povoleny autorem.

FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky