Adventní poetické setkání v Chotěboři již poosmé!

Datum: 7. prosinec 2022, 10:15
Autor: Dobrá společnost
Rubrika: Kultura
„Někde tam jsme se ztratili / mezi tím / co jsem řek a tím / cos ty slyšela / mezi tím / cos řekla a já slyšel.“ Verše Jana Těsnohlídka ml., básníka, který navštíví v pátek 16. prosince Chotěboř. Svým autorským čtením, které proběhne od 19:00 v prostoru Zastávky194, obnoví tradici Adventních poetických setkání pořádaných Dobrou společností už od roku 2012.

V rámci těchto autorských čtení navštívily v minulosti naše město výrazné postavy současné české poezie, jako je například Radek Malý, Petr Hruška, Marek Šindelka, Martin Reiner či Petr Borkovec. Na – v pořadí již osmé! – Adventní poetické setkání přijal pozvání Jan Těsnohlídek ml., rodák z Krucemburku, autor sedmi sbírek poezie a jednoho románu, redaktor a nakladatel. Za svůj debut Násilí bez předsudků (2009) obdržel v roce 2010 prestižní Cenu Jiřího Ortena udělovanou autorům mladším 30 let.

Již v jeho prvotině porota ocenila autorovu „generační básnickou výpověď o revoltě v době, kdy se k ní těžko hledá důvod". V Těsnohlídkově věcné, osobní a realitu obnažující poezii zaznívají existenciální tóny, pocity marnosti, odcizení a ztráty: „Takhle / je to určitě špatně - / co jsme / chtěli a / co máme / co jsme /co jsme chtěli bejt / k čemu to všechno je a / k čemu to bude…“ Jeho verše jsou dle Jakuba Vaníčka „lekcí radikálního realismu“, autor se coby „mluvčí ulice“ snaží „předznamenat apokalypsu nadcházejících let“, „zakřičet a přitáhnout pozornost.“ Ve své poslední sbírce Garum (2022) vyslovuje mnohé z obav své generace: „vážně / chceš děti? / není lehký se postarat o psa nebo / o kytky / svět / už pomalu končí lidi / zase vymejšlej války a / ledovce tajou / zvířata vymíraj / vážně /chceš, aby se na to všechno / díval někdo / na kom ti záleží?“

Adventní doba by měla přinést i chvíle rozjímání. Okamžiky, kdy se ve zběsilém životaběhu zastavíme a vydechneme. Poezie přináší svým čtenářům právě tolik potřebný prostor pro ztišení. Okouzlení. Sebereflexi. Inspiraci. Přijďte tedy 16. prosince do Zastávky194, třeba ve vás poezie Jana Těsnohlídka zarezonuje…

Vstupné dobrovolné.

za Dobrou společnost srdečně zve Lucka DostálkováOdkaz na rozhovor, který nyní vyšel s Janem Těsnohlídkem v Tvaru:
https://itvar.cz/mam-v-basnich-cim-dal-vic-ticha?fbclid=IwAR2-dqvnJGN120xfn8fC8NGHYATOGlkQdqVNZWFaGziIeOpOZ3JztYw33GkUKÁZKA Z POEZIE JANA TĚSNOHLÍDKA:

JAN TĚSNOHLÍDEK - ZACHRAŇ ČLOVĚKA V SOBĚ

když říkám

– zachraň
člověka v sobě –

ještě pořád
s naprostou samozřejmostí

mám na mysli

to dobrý
x

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!

FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky