Ve čtvrtek 19. října 2006 od 19.30 hod zazní v sále ZUŠ v Chotěboři díla W.A.Mozarta,F.Bendy,J.V.Stamice a J.K.Vaňhala v podání houslistky Silvie Hessové a klavíristy Daniela Wiesnera.
Silvie Hessová
housle
Houslistka Silvie Hessová (1969) absolvovala pražskou konzervatoř v roce 1989 u profesora K. Přibyla. Jako primárius kvarteta Eberle získala v roce 1989 ve francouzském Evianu Cenu pařížského rozhlasu za interpretaci 1. smyčcového kvartetu L. Janáčka. O rok později se zúčastnila komorních kurzů v Londýně u Amadeus kvarteta.
Jako sólistka vystupovala s orchestry Adagietto Gustava Mahlera, Filharmonie Bari, Virtuosi di Praga a Bratislavskými komorními sólisty. Hrála například na festivalech Mitte Europa, Pražský podzim, Pontes a nebo na Bachovském festivalu ve Würzburgu. Spolupracovala s dirigenty P. Schreierem, L. Svárovským, A. Scaranem, G. Kugim, M. Rubiconim. Vystoupila na řadě tuzemských i zahraničních podiích (Německo, Rakousko, Slovensko, Francie, Španělsko, Anglie, Holandsko a Japonsko).
Je vyhledávanou komorní hráčkou, jako primárius Filharmonického kvarteta Praha vystupuje pravidelně v cyklech koncertů České filharmonie a spolupracuje s předními českými sólisty D. Wiesnerem, K. Englichovou, M. Knoblochovou, D. Holým a dalšími. Silvie Hessová natočila profilové CD Carmen fantazie a společné s D. Wiesnerem CD k Roku české hudby s díly českých autorů (B. Smetana, A. Dvořák, J. Suk, L. Janáček).
Daniel Wiesner
Daniel Wiesner ( 1969 ) studoval na pražské konzervatoři u prof. Valentiny Kameníkové a na AMU ve třídě prof. Petera Toperczera. V letech 1988 a 1990 absolvoval mistrovské kurzy u Rudolfa Kehrera ve Výmaru. Kromě několika cen z domácích soutěží, které získal ještě za studií na konzervatoři, je Daniel Wiesner vítězem Mezinárodní klavírní soutěže v Glasgow (1990) a nositelem ceny ze soutěže „Vianna da Motta“ v Lisabonu (1991). V roce 1993 obdržel Cenu Hlávkovy nadace. Jako sólista a vyhledávaný komorní hráč vystupoval na koncertech ve většině evropských zemí a také v USA a Jordánsku. Je členem několika komorních souborů (od roku 1994 je členem komorního souboru „In modo camerale“ který získal v roce 1996 Cenu Českého spolku pro komorní hudbu a v témže roce se stal finalistou soutěže komorní hudby v japonské Osace), spolupracuje s renomovanými sólisty. Řadu skladeb svého širokého repertoáru premiéroval a má též obsáhlou diskografii. Natočil několik sólových CD, mj. s díly S. Prokofjeva, L. Janáčka, K. B. Jiráka a M. Kabeláče, spolu s Petrem Jiříkovským nahrál skladby B. Smetany pro čtyřruční klavír. Od roku 2001 je členem Fibichovy společnosti, kde spoluorganizuje podzimní Festival melodramů, nahrál společně s předními českými herci CD s melodramy Zdeňka Fibicha. Intenzivně se věnuje soudobé hudbě, zvláště české, má na svém kontě mnoho desítek premiér novinek a několik CD nahrávek (společně s Petrem Macečkem nahrál reprezentativní průřez soudobou českou hudbou pro housle a klavír). V roce 1998 vystoupil D. Wiesner v pražském Rudolfinu na samostatném večeru v prestižním cyklu „Světová klavírní tvorba“. Nahrává pravidelně pro Český rozhlas, pro nějž bude v roce 2002 nahrávat jedno z nejrozsáhlejších děl klavírní literatury, „20 pohledů na Ježíška“ Oliviera Messiaena. V sezóně 2001-2002 chystá s Petrem Macečkem koncerty v Lucembursku (prosinec 2001), zájezd do Švédska (únor 2002) a sólové účinkování na abonentních koncertech s Českou filharmonií a dirigentem Ch.Mackerrasem (duben 2002 - 3. klavírní koncert Bély Bartóka). Od roku 2002 je členem souboru „Ensemble Martinů“, který propaguje zvláště hudbu B. Martinů a českou soudobou hudbu.
Koncert je zařazen do projektů akcí konaných u příležitosti 675 let od udělení městkých práv Chotěboři.
Těšíme se na Vaši účast.
Bližší informace naleznete
zde