Původně jsem neměl v úmyslu psát toto téma na pokračování, ale než byl první článek otištěn, dostaly se mi do rukou materiály, se kterými by měla být seznámena široká veřejnost. To ale až od dalších čísel. Dnes budu pokračovat v radách, jak ušetřit nejen energie, ale i peníze v domácnosti. Jsou to rady obecně známé, ale určitě neuškodí si je připomenout.
Nejprve ještě několik poznámek ke třídění odpadu, opsaných z internetových stránek Eko-Komu.
Dobrá rada: pořiďte si do domácnosti další koše na ukládání papíru, skla a plastů. Pokud se vám koše do bytu nevejdou, můžete je nahradit papírovou krabicí, do které postavíte tři tašky. Do jedné tašky budete dávat papír, do druhé plasty a do třetí sklo. Do tašky dávejte raději pouze nerozbité sklenice a lahve, pokud se vám rozbije sklenička, odneste ji raději opatrně rovnou do kontejneru ve vaší ulici.
PET láhve můžete do kontejneru vhazovat s etiketou i víčkem. Obojí bude při dalším zpracování odstraněno.
PET láhve a kartony od nápojů sešlápněte!!! Nesešlápnuté láhve a kartony jsou objemné a tím zdražují přepravu, komplikují manipulaci a recyklace se tak stává nákladnější. Kelímky od jogurtů, másla a jiných potravin a plastové obaly od kosmetiky nemusíte důkladně vymývat. Drobné znečištění obalů nevadí. Stačí tedy, když potravinu dojíte nebo z kelímku vyškrábete. Zbytek nečistot bude odstraněn při dalším zpracování. Stačí, když zbytky kosmetických přípravků jako jsou mýdla, šampony, krémy vylijete. Dočištěny budou při dalším zpracování.
PVC do kontejneru na tříděný odpad nepatří!!! Komplikuje následné zpracování směsných plastů a energetické využití. PVC obsahuje chlor, při zahřátí tak mohou vznikat nebezpečné zplodiny. Tento druh plastu poznáte dle značky 3. Jedná se například o novodurové trubky či linoleum.
Svorky z časopisů a dokumentů není třeba odstraňovat. Při dalším zpracování, takzvaným rozvlákněním, jsou odloučeny. Z papíru se stane hladká kaše a těžší části jako svorky a sponky klesnou ke dnu, odkud jsou vybírány magnetickou separací. Do kontejneru na papír můžete vhazovat obálky celé. Zpracovatelé mají zařízení, která si s fóliovými okénky poradí za vás. Do modrého kontejneru vhazujte papír, který není mokrý, mastný nebo jinak znečištěný. Tím se myslí i biologické nečistoty.
A nyní už k úsporám energie. Možností jak ušetřit je mnoho a jsou různé. Některé nás nebudou stát nic, jen trochu úsilí, do jiných musíme nejprve nějaké peníze investovat. Pokud budeme stavět nový nebo provádět rozsáhlou modernizaci bytu nebo domu, je dobré už od začátku tyto opatření brát v úvahu.
Největší podíl na spotřebě energie v domácnosti má vytápění – 56 %. Pokud nemůžeme efektivně regulovat vytápěcí systém, nemají další opatření ke snižování spotřeby energie k vytápění prakticky smysl. Regulovat teplotu v místnosti otevřením okna je vyhazování peněz.
Větráme pouze kvůli výměně vydýchaného vzduchu!!! Prvním krokem tedy je, abychom měli na radiátorech funkční ventily, nejlépe termostatické, které dovolují nastavit teplotu v každé místnosti podle potřeby. Doma nemusíme chodit v tričku, ale ani v zimníku. Měli bychom si nastavit teplotu nejnižší, při které se cítíme příjemně. Snížení teploty o jeden stupeň Celsia si totiž často ani nevšimneme, ale přinese úsporu zhruba 6 % spotřeby energie na vytápění. V řadě domácností dochází ke značným ztrátám tepla vinou nětěsnosti ve dveřích a oknech. Škvíra mezi oknem a rámem bývá v některých případech až centimetrová. Pokud si nebudeme pořizovat nová moderní okna, je nutné staré dobře utěsnit. Průměrná úspora může činit až 15 % tepla. Technicky a finančně náročnější opatření je vnější zateplení obvodových stěn, případně stropu a podlahy, či výměna kotle za nový nebo na jiný typ vytápění, např. tepelné čerpadlo.
V domácnosti lze využít i další jednoduché možnosti, jak snižovat spotřebu energie na vytápění. Můžete například:
- v kuchyni nastavit nižší teplotu, protože ji vyhříváte teplem vznikajícím při vaření
- na zeď za radiátory umístit reflexní fólii, která odráží teplo zpět do místnosti zatímco jinak by unikalo zdí ven z domu
- odstranit překážky před radiátory, které brání proudění teplého vzduchu do místnosti a odrážejí jej do zdi (nábytek, mřížování, záclony a závěsy visící přes radiátor)
- stahovat na noc a v zimě i přes den, pokud to je možné, rolety, které udržují teplo v domě. Rolety jsou dobrý pomocník i v horkém létě, jaké jsme zažili třeba letos. Pokud je necháme zatažené přes den v pokojích, do kterých svítí slunce, snižují výraně teplotu v bytě. V horkých dnech zásadně nevětráme přes den, kdy je venkovní teplota nejvyšší, ale pozdě v noci až k ránu, kdy je venkovní teplota nejnižší
Druhým nevyšším žroutem energie v domácnosti je ohřev teplé vody – 24 % spotřeby energie. Tady, pokud nemůžeme použít technicky a finančně náročnější, ale ekologičtější systémy pro ohřev vody, např. sluneční kolektory nebo tepelné čerpadlo, nezbývá než se snažit spotřebu co nejvíce snížit. Koupel v plné vaně stojí 3x víc energie než šestiminutové sprchování. Pákové baterie, stop ventily a perlátory vedou k výrazné úspoře vody a tedy i energie potřebné k jejímu ohřevu. Nádobí zásadně nemyjeme pod tekoucí vodou! Neumýváme pořád dokola jednotlivé kusy nádobí, ale všechny najednou umyjeme mnohem levněji. Zkontrolujeme kapající kohoutky.
Chlazení – 5 % spotřeby energie v domácnosti. Chladnička by měla být umístěna na stinném místě, ne v blízkosti tepelného zdroje, ale také ne na ledové chodbě – okolní teplota ba neměla klesnout pod 16-17 °C. Každý stupeň tepla navíc znamená o 3-4 % vyšší spotřebu energie. Není vhodné ani příliš vlhké místo – vysokou vlhkostí vzroste spotřeba energie až o 4 %. Pro normální provoz stačí, aby v chladničce byla průměrná teplota 5 – 7 °C, při snížení teploty o 2 °C stoupne její spotřeba o 15 %. Jestliže nemáte lednici s automatickým odmrazováním, nezapomeňte ji pravidelně odmrazovat. Námraza silnější než 3 mm zvyšuje spotřebu energie až o 75 %. Nejméně jednou ročně očistíme chladič vysavačem od prachu a zkontrolujeme těsnění u dveří. Neodkládejte do chladničky horké jídlo, nechte ho nejdříve vychladnout. Ani nezakryté tekuté potraviny, neboť i zmrzlé tekutiny se odpařují a vytvářejí námrazu. Nenechávejte ji zbytečně dlouho otevřenou.
Vaření – 3,1 % spotřeby energie. Spotřebu energie při vaření snížíme dodržováním několika jednoduchých zásad. Hrnce zakrýváme pokličkou, ušetří se tak až polovina energie. Velikost hrnce volíme schodnou s velikostí plotýnky. Používíme hrnce s rovnáným dnem – vyboulené dno se rovná vyplýtvání až 30 % energie. Tlakový hrnec ušetří 40 – 50 % energie. Trouba a elektrická plotýnka pracují zbytkovým teplem i po vypnutí. Dobrým pomocníkem je mikrovlná trouba a ryhlovarná konvice – nejúspornější ohřev vody.
Praní - 2,7 % spotřeby energie. Využíváme plnou kapacitu pračky, při menším množství použijem úsporné programy nebo pár kousků přepereme v ruce. Většina bkteri nepřežije teplotu 60 °C, není tedy nutné prádlo předpírat nebo vyvařovat. Tím ušetříte nejen energii, ale i vodu. Díky kvalitním pracím práškům stačí na běžné prádlo teplota 30 – 4O °C. Velmi náročné na spotřebu elektřiny jsou jednoznačně sušičky prádla. Přitom sluníčko a vítr jsou zadarmo. Nezapomínejte čistit odtokový filtr a dávkovač na prášek.
Osvětlení - 2,6 % spotřeby energie. Kompaktní zářivky ušetří ve srovnání s obyčejnou žárovkou až 80 % energie. Na každém místě, kde se svítí v průměru aspoň hodinu denně, se vyplatí instalovat úsporné zářivky. Výkon světelného zdroje volíme přiměřeně využívání prostoru.
Žehlení – 0,8 % spotřeby energie. Není to mnoho, ale ruku na srdce hlavně ženy, opravdu musíte žehlit všechno prádlo, které dosud žehlíte? Při koupi nového prádla raději volíme druhy, které žehlení nevyžadují.
Ostatní elektrospotžebiče ( televize, rádio, počítač apod. ) – 1,2 % spotřeby energie. Důležité je důsledné vypínání v době, kdy spotřebič nepoužíváme. Ve spoustě domácností je zapnuté neustále rádio jako zvuková kulisa i když ho často nevnímáme nebo odejdeme na delší dobu z místnosti a necháváme ho zapnuté. Šetřit se dá také na přístrojích v tzv. stand by režimu. Pokud například televizi vypnete jen dálkovým ovladačem a ne vypínačem, ve skutečnosti i nadále odebíra elektrický proud, Ročně to za to můžete zaplatit i několik set korun. Je sice pravda, že elektroměry mají svou citlivost a jsou schopné registrovat odběr proudu až od určitého množství. Pokud v domácnosti odebírá proud pouze televizor v stand by režimu, elektroměr tento odběr vůbec nezaznamená. Pokud odběr překročí hranici citlivosti elektroměru, pak se i odběr spotřebičů v pohotovostním režimu ke spotřebě připočítá. Přímá úspora není tedy tak veliká, ale tento odběr pak stejně zaplatíme ve vyšší sazbě za jednotku odebrané energie.
Nakonec jsem si nechal osobní automobil. Nejvíce ušetříme, pokud ho nepoužíváme. Zvažte, zda by jste některé jízdy nemohli nahradit chůzí pěšky nebo jízdou na kole. Pokud jedete sám, zkuste jet autobusem nebo vlakem. Není to sice o mnoho levnější, ale šetrnější k životnímu prostředí. Vlak nebo autobus musí jet stejně, ať už s vámi nebo bez vás.
Tolik jen v krátkosti, protože téma úspor energie je velice široké. Spoustu informací lze nalézt na internetu nebo v časopisech. Zájemci o praktické využití např. při stavbě nízkoenergetického domu se mohou obrátit i na síť poradenských stžedisek, ať už státních, soukromých nebo ekologických organizací a hnutí.
Proč je téma úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů tak důležité se pokusím objasnit v nových souvislostech v dalších pokračováních.
Ladislav Pátek, KSČM