Ačkoliv v článku částečně cituji z „Plánu zimní údržby Města Chotěboře“, který je závazným dokumentem pro vykonavatele zimní údržby (Teles), pro lepší orientaci v problematice doporučuji přečíst si tento dokument celý – můžete tak učinit na
http://chotebor.cz/modules/dokumenty/dokumenty.html?d_sekce=36.
Když jsem ve čtvrtek 3. ledna 2008 před osmou ráno vyšel z domu, byl jsem poněkud překvapen způsobem zimní údržby. Znovu jsem si tedy prostudoval Plán zimní údržby, který Město Chotěboř schválilo na konci minulého roku. Zjistil jsem, že tu opravdu existují určité nesrovnalosti mezi normou a realitou. Tady jsou:
1)
„Úkolem zimní údržby místních komunikací je zabezpečit zmírňování závad ve sjízdnosti a schůdnosti na těchto komunikacích, které byly způsobeny zimními povětrnostními vlivy a to tak, aby zimní údržba byla zabezpečována s přihlédnutím ke společenským potřebám na straně jedné a ekonomickými možnostmi vlastníka místních komunikací na straně druhé“ (Plán zimní údržby). To, co posolení takřka všech ulic a chodníků v Chotěboři způsobilo, snad ani nelze nazývat zmírnění závad ve schůdnosti, ale spíše způsobení takových závad. Teplota kolem –4 st. C a silným větrem zvířený sníh – těžko za těchto podmínek sůl způsobí něco jiného než hlubokou břečku, která se za čas stejně na mnoha místech sněhem zafouká. Jinými slovy, celý ranní výjezd posypového vozu byl zbytečný. A tím narážíme na ekonomické možnosti vlastníka komunikací zmíněné v oficiálním dokumentu Města Chotěboře.
2) + 3)
Na chodnících bude zbytková část sněhu po mechanickém odstranění „ošetřena inertními materiály. Solankou nebo solí se ošetří pouze chodník kolem budovy Městského úřadu Chotěboř a dále ulicí Trčků z Lípy až k budově Pečovatelské služby. Na ostatních chodnících smí být použito chemické ošetření jen k likvidaci ledovky vyjma chodníků uvnitř náměstí T. G. Masaryka, parku J. V. Fialy a ve Stromovce, které budou ošetřeny pouze inertními materiály“ (Plán zimní údržby). V tomto případě už by snad ani další komentář nebyl třeba, fotografie mluví jasně. Podle sdělení TELESu, však v době výjezdu jejich vozidel „byl sníh větrem uhlazen tak, že to klouzalo“. To však není ledovka, nehledě na to, že na subjektivních pocitech jednotlivých zaměstnanců údržby by asi smlouva založena být neměla. Podle definice Českého hydrometeorologického ústavu je ledovka souvislá, zpravidla homogenní průhledná ledová usazenina s hladkým povrchem, která se tvoří zmrznutím přechlazených kapiček mrholení nebo kapek deště na předmětech, jejichž teplota je pod 0 st.C (ČHMÚ). Náledí už je sice něco jiného, ale pro přehled si uveďme i jeho definici - náledí je ledová vrstva pokrývající zemi, která vzniká, jestliže nepřechlazené dešťové kapky nebo kapky mrholení zmrznou na zemi, nebo v případě, kdy voda z roztátého sněhu znovu zmrzne (ČHMÚ). Podle odrazů z meteorologických radarů nebyly v noci na čtvrtek třetího ledna nad naším územím žádné srážky a ani jeden z těchto jevů tedy nemohl nastat. Kdyby však přeci někdo chtěl tvrdit, že ano, odkazuji ho na poslední větu citace Plánu zimní údržby – uvnitř náměstí nesmí být použito chemických prostředků ani při ledovce. Porovnejte tento pokyn s realitou na fotografiích.
4) + 5)
A konečně situace na silnicích. Ty jsou v Chotěboři rozděleny do několika skupin – podle dopravní důležitosti. Ty hlavní je možné za určitých podmínek (následné odstranění břečky) ošetřit chemickými prostředky. Pro komunikace v ostatních skupinách platí, že „musí být udržovány v celé šířce a délce vozovky, a to mechanickým odklízením sněhu; náledí a kluzkost sněhové vrstvy se zdrsňuje posypem inertními posypovými materiály v místech, kde to vyžaduje dopravně technický stav komunikace - křižovatky, stoupání, ostré oblouky apod. (Plán zimní údržby)“. Tedy žádná sůl.
Osudného dne byly posoleny i komunikace vedlejší. Počítám-li dobře, je to porušení Plánu (jehož obsah je předmětem smlouvy o zajištění zimní údržby) celkem v pěti bodech; v letošní zimní sezóně navíc opakovaně. Zvolené zástupce města žádám o přezkoumání dodržování smlouvy a vás, čtenáře a občany, prosím o to, abyste nebyli lhostejní k věcem kolem sebe. Panu starostovi děkuji, že můj podnět přislíbil řešit.