Čtvrtstoletí svobodných voleb
Datum: 3. říjen 2014, 10:10
Autor: Jana Tomášková
Rubrika: Komunální politika
Ano, jen občas si uvědomujeme, že je to již 25 let, co chodíme k volbám a svobodně volíme. Po revoluci jsme chodili k volbám plni nadšení a s vírou, že se všechno změní k lepšímu.
Následovala léta, která přinesla mnohé, co nás zklamalo, ale určitě i hodně pozitivního. Najednou jsme mohli cestovat bez omezení, žít bez cenzury a svobodně říkat, co jsme chtěli. Někteří se chopili příležitosti a začali podnikat.
Neměli jsme ale s nově nabytou svobodou dostatek zkušeností. Ti, kteří měli více peněz či méně skrupulí, nás předběhli. Do politiky se často dostali lidé, kteří jen zahodili stranickou knížku či převlékli kabát. Bohužel zejména ve vrcholové politice se to stalo skoro pravidlem. Pak ne všechny vlády plnily to, co slibovaly, a začalo docházet k tomu, že zákony se přizpůsobovaly zájmům jednotlivců. Nejvíce na to doplatili ti, kteří se snažili poctivě podnikat – zejména menší živnostníci. A i v dalších sférách (zdravotnictví, sociální, finanční, policejní atd.) se čím dál více objevovaly nedostatky a zejména vliv mocenských skupin. Souběžně s nimi se začaly provalovat korupční aféry vrcholových politiků, a jak šel čas, tak se naše nadšení pomalu vytrácelo. K volbám začalo chodit stále méně lidí.
Situace je lepší jen na komunální úrovni. Tam si lidé ještě uvědomují, že jít svobodně volit, je možnost dát vysvědčení těm zastupitelů, které v minulém období volili. Když je politik či politička zklame, tak mu prostě příště svůj hlas nedají.
Svobodné volby – to je svobodná vůle občana, který má možnost si vybrat, kdo ho bude zastupovat. A v komunálních volbách se to projevuje nejmarkantněji. Na menším městě a v obcích se lidé znají a vědí o sobě skoro vše. Proto je mnohem jednodušší vybírat si z kandidátů a tomu, kterému věříme, dát navíc svůj hlas a zakroužkovat ho. Volič totiž může zvoleného zastupitele po celé čtyřleté volební období oslovovat a probírat s ním své náměty, nápady ale i problémy. Volič tak může skrze něho ovlivňovat dění ve svém městě, aktivně se zapojit do všeho, na čem mu v rodišti záleží. To je výhoda komunálních voleb na malém městě, na rozdíl např. od Prahy, kde se voliči neznají, svého zástupce poprvé uvidí až na plakátech a pak už možná nikdy. A na závěr mého povídání bych vás, spoluobčané, vyzvala:
„Nepřipravujte se o možnost svobodně volit. To nám zatím i 25 let po sametové revoluci nikdo nezrušil. Přijďte v pátek v a sobotu ve dnech 10. a 11. října 2014 k urnám a volte pravou rukou!“
Komentáře:
Titulek:
občané Chotěboře jsou doufejme dospělí lidé milá paní a vědí, jak volit i kterou rukou
Titulek:
Škoda že v 80. letech nebyly rozšířené videokamery tak jako dnes. Býval bych měl bych jeden záznam z Leškovic, kde u památníku jistá chotěbořská soudružka oplakávala mrtvé sovětské vojáky tak teatrálně až to hezké nebylo.
Škoda...
Titulek: Re:
Jo otamtud by bylo krásných videí,třeba když zezadu za tribunou papaláši házeli šavle.je na co vzpomínat.Já se běžim podivat na náměstí na rudou garnituru,pivo a guláš zdarma,tam bude zvědavců.A dechovka k tomu,tak si i zatancuju s nějakou soudružkou.
Titulek: Promiňte
ale pokud je toto myšleno jako rada volit ODS, tak to působí zcela kontraproduktivně. Obzvlášť, podíváme-li se na jejich letošní kandidátní listinu.
Titulek: Pepane
a vám připadají ostatní kandidátky jiné?
Myslím, že je problém ze všech čtyřech vybrat celé zastupitelstvo.
Titulek: Re:Pepane
Máte pravdu, ale četl jsem zrovna tento článek, tak jsem zareagoval. Především na to, že je tam žehráno na "nekalé praktiky", které v posledních letech padají především na vrub ODS... Pro mě bohužel.
Titulek: Re: soudružka Tomášková
Jako dnes si vás pamatuji s pionýry a rudým šátkem... Máte křivou páteř...