Jak třídíme odpad?
Datum: 4. únor 2006, 17:29
Autor: Ing. Milan Linhart
Rubrika: Radniční okénko
Podíl tříděných odpadů na celkovém objemu svážených odpadů potěšitelně roste. Za to patří poděkování všem občanům, ale také školám za jejich výchovnou a osvětovou činnost a v neposlední řadě i zaměstnancům Technické a lesní správy Chotěboř. Zejména je zapotřebí ocenit jejich práci v zimním období, kdy je problém udržet všechna sběrná místa přístupná. Situaci nekomplikuje jenom sníh a náledí, jsou to i nevhodně parkující řidiči, kteří často komplikují svoz domovního odpadu i přístup k nádobám na odpad tříděný.
Přesto se stále vyskytují různé nešvary, které řádné třídění odpadu a jeho svoz komplikují. Některé z nich si můžeme dokumentovat na barevných snímcích na třetí straně obálky. První snímek byl pořízen v pondělí 30. ledna v 7 hodin ráno před obchodním domem Doubravka. Jsou na něm patrné hned tři prohřešky proti pravidlům slušného chování při třídění odpadů:
1. Kontejnery na tříděný odpad, které jsou rozmístěny po městě, slouží domácnostem, neslouží podnikatelským subjektům. Každá firma, každý podnikatel by měl mít uzavřenou vlastní smlouvu o likvidaci tříděného odpadu s Technickou a lesní správou Chotěboř. Vytříděné odpady by pak měl odevzdávat ve sběrném dvoře nebo by si měl na vlastní náklady pořídit svůj kontejner. Rozhodně by neměl svými odpady bezplatně plnit kontejnery určené občanům! Tyto kontejnery pak často po několika dnech přetékají odpadem a jeden svozový den v týdnu přestává stačit. Město však nemůže na své náklady svážet odpad od podnikatelských subjektů, tak bohatí zase nejsme. Má-li podnikatel smlouvu a produkuje odpadu jenom skutečně malé množství, není užívání veřejných kontejnerů na závadu. Jde však o to, aby měla firma zaplaceno a aby těch odpadů bylo skutečně jen malé množství. Pokud firma zaplní najednou celý kontejner, občané už nemají tříděný sběr kam odevzdat. Budeme proto muset přistoupit k častějším kontrolám ze strany Odboru životního prostředí, zda mají všichni likvidaci odpadů smluvně zajištěnou. Nehledě na to, že odpady vytříděné podobným způsobem jako na snímku, po několik dnů hyzdí vzhled města, a to často přímo v jeho centru!
2. Modré kontejnery jsou určeny na papír. Avšak v modrých pytlích, které vidíte na snímku, není papír, nýbrž PET láhve! Přitom o pár metrů více vpravo byl ve stejnou dobu zcela prázdný jeden ze dvou žlutých kontejnerů na plasty. Papír se sváží jiný den, než plasty, takže dodatečné třídění odpadu přidělává pracovníkům Technické a lesní správy zbytečnou práci navíc a celý průběh svozu zpomaluje. Na druhém snímku je kontejner na papír v ulici Dr. Rykra. Je v něm běžný domácí odpad a dokonce jakési kosti!
3. Vytříděný odpad se snažíme zpeněžit, aby se nám alespoň částečně vrátily náklady na provoz systému. Určitě však není dobré, když do odpadu sněží či prší. Zejména je to patrné u papíru. Zůstane-li sběrná nádoba otevřená, může se také stát, že vítr rozfouká odpad po městě. Proto je důležité, aby každý nádobu po vysypání odpadu zpátky uzavřel. Slouží k tomu taková dva červená tlačítka ve víku nádoby, která je nutno stisknout a víko uzavřít. Prosím proto všechny kolemjdoucí, aby případně otevřené nádoby uzavřeli. Je to jen půl minuta práce, ale vzhledu města hodně pomůže. Myslete i na to, že kvalita separované suroviny má vliv na cenu. Při překročení stanovené míry příměsi platíme za likvidaci my všichni z městského rozpočtu! Nejhorší je to u bílého skla. To je dobře ceněno, ale musí být úplně bez barevných střepů.
Chci tímto příspěvkem apelovat na všechny občany města, aby k problému třídění odpadu ani ke vzhledu okolí sběrných nádob nebyli lhostejní. A pokud se vám nebude něco zdát v pořádku, neváhejte přivolat hlídku městské policie.
Ing. Milan Linhart, místostarosta