Bude vaše ulice mezi prvními?
Datum: 6. květen 2015, 11:15
Autor: Michaela Pavlasová
Rubrika: Radniční okénko
Bude vaše ulice mezi prvními?
Anketní otázka:
Máte zájem o nádobu na třídění bioodpadu, kterou můžete získat od města Chotěboře zdarma?
ANO – napište název ulice……………………..
NE
Odpovědi je možné zasílat elektronicky na e-mailovou adresu ozp-chotebor@seznam.cz nebo odevzdat na podatelně Městského úřadu Chotěboř v termínu do 30.06.2015.
Bioodpad tvoří více než 40 % komunálního odpadu. Bioodpad je nejvhodnější kompostovat, rozkládá se za přístupu vzduchu. Organická hmota se rozkládá a vzniká hodnotná surovina – kompost.
Městský úřad Chotěboř, odbor životního prostředí připravuje rozmístění nových nádob
na bioodpad pro rodinné domky se zahradami. Nádoby na bioodpad by byly pravidelně sváženy 1 x za 14 dní v období od 01.04. do 30.11. příslušného kalendářního roku a odpad by byl ukládán na komunitní kompostárnu v Chotěboři. Přistavení nádoby nebude prozatím zvyšovat výši poplatku za odpad.
Nejprve je třeba zmapovat zájem ze strany občanů. K tomu slouží anketní otázka přiložená k článku, na kterou může odpovědět každý občan Chotěboře. Z došlých odpovědí se vytvoří seznam jednotlivých oblastí dle intenzity zájmu občanů o svoz bioodpadů. Město Chotěboř podle zájmu občanů vybere lokalitu, do které umístí nádoby na bioodpad. Nádoby by bylo možné přidělovat k jakémukoliv domu, prozatím mimo sídlištní zástavbu. U domů s velkými zahradami je však z ekologického a ekonomického hlediska upřednostňováno kompostování bioodpadů přímo v místě.
Hnědá nádoba na bioodpad má obsah 240 litrů je vybavena dvojitým dnem a větracími otvory, které umožňují přístup vzduchu. Nádoba je vhodná ke třídění bioodpadu v domácnostech s umístěním na venkovních prostorách. Do nádoby na bioodpad můžete ukládat odpad z údržby zeleně (např. listí, posekanou trávu, drny se zeminou, zbytky rostlin, plevel ze zahrádky, kousky větví keřů a stromů, spadané ovoce), bioodpad z kuchyně (např. zbytky ovoce a zeleniny včetně jejich okrajků, skořápky ořechů, skořápky od vajec, čajové sáčky). Do nádoby na bioodpad v žádném případě nepatří zbytky jídel, kosti, maso, jedlé tuky a oleje, uhynulá zvířata, tekuté zbytky nápojů, plasty, sklo, papír, směsný komunální odpad).
Vytvoření sběrné sítě nádob na bioodpady a zajištění pravidelného svozu povede ke snížení množství bioodpadu v komunálním odpadu, a tím ke snížení množství bioodpadu ukládaného na skládku. Komunální odpad vyprodukovaný občany města Chotěboře končí na skládce
v Lapíkově u Chotěboře, kde bioodpad nejenže zbytečně „zabírá plochu“, ale navíc při jeho rozkladu vznikají toxické výluhy, uvolňuje se zápach a skleníkové plyny, jako je metan nebo CO2. Cílem je tedy nabídnout občanům řešení, jak šetřit místo ve své popelnici a jak separovat bioodpad. Ušetří se tak nejen místo v popelnici, ale také životní prostředí.
Městský úřad Chotěboř
Odbor životního prostředí