Vychází publikace „Historie a současnost veřejné knihovny v Chotěboři“

Datum: 10. červen 2019, 10:54
Autor: Michaela Pavlasová
Rubrika: Radniční okénko
Vychází publikace „Historie a současnost veřejné knihovny v Chotěboři“

„Historie a současnost veřejné knihovny v Chotěboři“ – tak zní název nového, v pořadí již 26. svazku Chotěbořské edice, který právě vychází a je věnován další z městských institucí. Autorkou knihy je Mgr. Zdeňka Málková, Ph.D.
Poskytování veřejných knihovnických služeb má v Chotěboři velmi dlouhou tradici, která sahá až do první poloviny 19. století. Tento značný časový úsek je v knize rozložen do čtyř obsáhlých hlavních kapitol, které se zároveň kryjí jak s důležitými změnami v oblasti knihovnictví, tak s významnými předěly v dějinách naší země. Každá kapitola je opatřena obecným úvodem, takže vývoj veřejného knihovnictví v Chotěboři je zasazen do celkového rámce.
Kromě informací o samotné veřejné knihovně (jejíž statut a název se v průběhu doby různě měnil; jistou dobu byla i knihovnou okresní) – tedy o jejím vývoji, o tom kde sídlila, kdo se o ni staral, jaké knihy se nacházely ve fondu apod. – jsou zde též zmíněny související instituce jako např. Havlíčkova okresní knihovna či státní doplňovací knihovna. Popsáno je, k čemu sloužilo doplňovací oddělení či výměnný fond, jak fungoval střediskový systém atd. Zároveň též mají čtenáři možnost nahlédnout do práce knihovníků, která je běžným uživatelům knihovny skryta – např. jaké úkony musí knihovník udělat, než postaví novou knihu do regálu a první zájemce si ji může půjčit. Jak tento proces probíhal v době, kdy ještě nebyly k dispozici počítače, jak složité a náročné bylo třeba opatřit si knihu z jiné knihovny v rámci meziknihovní výpůjční služby a odkdy vůbec tato možnost existuje atd.
Vyprávění je místy přerušováno vsuvkami s různými zajímavostmi a detaily (odlišeno šedým podbarvením textu) a vše ještě doplňují vysvětlivky pod čarou. Publikace má též bohatou obrazovou přílohu.
Město Chotěboř vydává knihu poněkud symbolicky v roce 2019, kdy uplynulo 175 let od doby, kdy začala působit „Školní zápůjční knihovna města Chotěboře“ (založena již v listopadu 1843, ale půjčování knih bylo zahájeno až na počátku roku 1844) a zároveň v roce, kdy si kulturní veřejnost připomíná 100. výročí vydání prvního československého knihovnického zákona. (Mimochodem tento zákon byl mimořádný i z celosvětového hlediska – i o tom je možné se v knize dočíst.)
Publikace „Historie a současnost veřejné knihovny v Chotěboři“ je vázaná, má 368 stran formátu A5 včetně 32 stran barevné obrazové přílohy a celkem v ní najdete kolem 300 obrázků. Kniha bude pokřtěna dne 15. června 2019 odpoledne na chotěbořském náměstí během programu ke Dům města Chotěboře. Na této akci ji budete moci zakoupit za zvýhodněnou cenu 243 Kč. Následně bude v prodeji za standardní cenu 280 Kč, a to v Informačním centru města Chotěboře (vchod z Fominovy ulice) a v knihkupectví pana Šafránka na náměstí T. G. M.
Zveme vás také na bližší představení této knihy a povídání o ní (spojené s promítáním obrázků), která se za účasti autorky uskuteční v podkroví Knihovny Ignáta Herrmanna v pondělí 17. června 2019 v 16.00 hodin. I na této akci bude možné knihu zakoupit.

x

Komentáře k tomuto článku nebyly povoleny autorem.

KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v červenci
3.07. 00:56 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc červenci. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v červnu
2.06. 23:34 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc červen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v květnu
9.05. 10:39 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc květen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v dubnu
31.03. 22:56 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc duben. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v březnu
7.03. 09:37 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc březen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2024-01-30 08:58:06 Tomáš
2022-10-11 21:53:56 jana Pilná
2022-10-09 13:27:03 Josef
2022-10-04 21:08:31 Josef
2022-06-09 14:13:12 Ondra
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky