Přijďte 19. září 2020 na nádraží v Chotěboři na oslavy 75. výročí konce druhé světové válk

Datum: 16. září 2020, 09:49
Autor: Michaela Pavlasová
Rubrika: Radniční okénko
Přijďte 19. září 2020 na nádraží v Chotěboři
na oslavy 75. výročí konce druhé světové války

Bohatý program pro malé i velké, pro zájemce o vojenskou historii i milovníky železnice

Srdečně touto cestou zveme širokou veřejnost na oslavy 75. výročí konce druhé světové války, které se uskuteční v Chotěboři na nádraží v sobotu 19. září 2020.

Akce začne slavnostně, a to odhalením pomníčku dvěma posledním chotěbořským civilním obětem druhé světové války, Inocenci Chybíkovi a Vladimíru Ležákovi, kteří 9. května padli poblíž spodní části chotěbořské Stromovky, kde odhalení za účasti starosty města Chotěboře v 11.00 hodin proběhne.

Od 11.00 hodin započne také bohatý program na nádraží, který potrvá zhruba do 16.30 hodin. A co je pro návštěvníky připraveno?

¬*Projížďky historickým motorovým vozem M 131.1 „Hurvínek“ s dobovými scénkami divadélka DIK.
Odjezdy v 11.35 (do Ždírce nad Doubravou a hned zpět), 13.00 (do Rozsochatce a hned zpět), ve 13.35 (do Ždírce nad Doubravou a hned zpět) a v 15.35 (do Ždírce nad Doubravou a hned zpět). Jízdy trvají cca 30–40 minut, u prvních tří jízd se s divadélkem DIK přeneseme do období okupace, při poslední oslavíme spolu s divadelníky a harmonikářem osvobození města v květnu 1945. Vzhledem k omezené kapacitě jízd (max. 48 osob na jízdu) doporučujeme předprodej jízdenek, který probíhá v Informačním centru Chotěboř a končí 18. 9.; zbylé jízdenky budou k zakoupení před odjezdem u vlaku. Jízdné za osobu bez ohledu na věk činí 30 Kč. Vzhledem k platným hygienickým opatřením je třeba jízdu absolvovat v roušce. (Dětské kočárky se nepřepravují, ale bude možné je uschovat v budově železniční stanice Chotěboř – během jízdy se nikde nevystupuje, vystoupí se až zase v Chotěboři.)

*Prezentace vlečkové lokomotivy společnosti Cerea, a. s., středisko Chotěboř – poslední z kdysi pěti vlečkových lokomotiv, které v Chotěboři sloužily, dnes již téměř historická mašinka T 211.0 – „Prasátko“.

*Interaktivní modulové kolejiště kroužku železničních modelářů při domu dětí a mládeže Junior Chotěboř.
Kolejiště bude umístěno v krytém vagoně u rampy, bude v provozu a budete si moci vyzkoušet i ovládání vláčků.

*Výstava vojenských i civilních historických silničních vozidel, výstavka vojenské výzbroje.

*Dva historické kolotoče – dětský kolotoč a ruské kolo na ruční pohon.

*Fotokoutek – možnost vyfotit se v součástech dobových uniforem či s jinými dobovými doplňky.

¬*Stánky Informačního centra Chotěboř a Městského muzea Chotěboř.
Ve stánku Informačního centra Chotěboř budou k dispozici mimo jiné propagační předměty k této akci, např. turistická vizitka, pohlednice atd.; ve stánku Městského muzea Chotěboř aktivity pro děti.

*Stánek chotěbořských skautů s aktivitami pro děti.

*Občerstvení – mimo jiné vojenský guláš, nealkoholické nápoje, pivo, palačinky, trdelník, pouťové cukrovinky…

Vyvrcholení akce – vojenské střetnutí ve 14.30 hodin za účasti tanku T-34
Vyvrcholením akce bude ukázka vojenského střetnutí z konce druhé světové války na téma „Osvobození Chotěboře“. Zúčastní se několik desítek účinkujících v dobových uniformách (německá a sovětská armáda, partyzáni) s dobovou výzbrojí a technikou. Z techniky máme mimo jiné přislíbenou účast německého obrněného transportéru a především sovětského tanku T-34, jediného provozuschopného tanku této řady v ČR, který bude do Chotěboře přivezen až od Brna a do bojů aktivně zasáhne.
Střetnutí se odehraje na nevyužívané ploše mezi koncem autobusového terminálu a výjezdem z nádraží do ulice Sokolohradské u Telesu. S ohledem na bezpečnost diváků byl na základě balistického posudku jako prostor, odkud budou diváci moci střetnutí sledovat, stanoven prostor za poslední kolejí chotěbořského nádraží. Do tohoto vytyčeného diváckého prostoru se dostanete tak, že přejdete přes železniční přejezd směr Bílek, bezprostředně za ním zahnete doprava a projdete přes uhelné sklady firmy Málek.

Organizační informace
*V době konání akce bude uzavřen vjezd do prostoru nádraží. Uzavírka bude od křižovatky ulice 5. května s ulicí Partyzánskou (vrátnice areálu Chotěbořských strojíren). Parkovat bude možné mimo jiné v neuzavřené části ulice 5. května a také v ulici Partyzánské na parkovišti firmy COOP.
*Prosíme návštěvníky, aby ve zvýšené míře dbali své osobní bezpečnosti a dávali pozor na své děti. Zejména to platí při pohybu v blízkosti kolejí a během ukázky vojenského střetnutí. Akce probíhá za běžného železničního provozu, který bude navíc navýšen o mimořádné vlaky. Proto nevstupujete do kolejiště v místech, která k tomu nejsou určena. Samotné vojenské střetnutí je třeba sledovat z vymezených prostor (schválených Policií ČR), neboť i tzv. „slepé“ náboje a pyrotechnika mohou být nebezpečné.
*Vstup na akci včetně vojenského střetnutí je zdarma. Využijte tedy příležitosti a přijďte se podívat na program, který se v Chotěboři nebude v dohledné době opakovat.
Na vaši hojnou účast se těší hlavní pořadatel, městská organizace CEKUS Chotěboř, a též další pořádající subjekty a partneři akce, které naleznete na plakátech k akci.
x x x x

Komentáře k tomuto článku nebyly povoleny autorem.

KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v červenci
3.07. 00:56 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc červenci. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v červnu
2.06. 23:34 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc červen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v květnu
9.05. 10:39 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc květen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v dubnu
31.03. 22:56 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc duben. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v březnu
7.03. 09:37 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc březen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2024-01-30 08:58:06 Tomáš
2022-10-11 21:53:56 jana Pilná
2022-10-09 13:27:03 Josef
2022-10-04 21:08:31 Josef
2022-06-09 14:13:12 Ondra
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky