Střední školy připravují souboj o uchazeče
Datum: 10. únor 2008, 12:11
Autor: Martina Hromádková
Rubrika: Školství
29. únor – to je zásadní datum pro všechny zájemce o středoškolské či vysokoškolské vzdělání. Tímto dnem končí lhůta pro podávání a v případě vysokých škol i zaplacení přihlášek.
Budoucí středoškoláci mají oproti maturantům volbu ztíženou tím, že se do prvního kola přijímacího řízení mohou rozhodnout pouze pro jednu školu. Avšak zatímco v minulých letech střední školy prováděly z uchazečů výběr, s klesajícím počtem dětí musí měnit strategii.
„Dětí je stále míň a střední školy potřebují naplnit kapacity, například aby se vyhnuly nechtěnému slučování,“ míní výchovná poradkyně z chotěbořského gymnázia Marcela Chalupová. Mnoho škol tak upouští od klasického přijímacího řízení a uchyluje se k přijímání žáků bez zkoušek.
„Přijímací zkoušky u nás neprobíhaly ani loni, uchazeči byli přijati pouze na základě prospěchu ze základní školy,“ potvrdil ředitel Obchodní akademie a Hotelové školy v Havlíčkově Brodě Jiří Forman.
Školy podle vypsaných kritérií přijímají uchazeče na základě průměru z vysvědčení z osmé a deváté třídy. Hranice často bývá velkorysá. Například gymnázium ve Světlé nad Sázavou má určeno limit pro přijetí bez zkoušek 1,7, Obchodní akademie v Chotěboři osvobozuje od přijímaček uchazeče s průměrným prospěchem do 1,8.
Na opačném pólu stojí školy, které si chtějí udržet svůj standard a zájemci o studium musí projít přes přijímací testy. Havlíčkobrodské gymnázium tento rok promíjí zkoušku pouze uchazečům s průměrem známek do 1,1. „Při současném nízkém počtu absolventů základních škol by se rodiče a žáci měli rozhodnout právě pro tu školu, kterou považují za nejvhodnější a nejkvalitnější. Vyhýbat se za každou cenu přijímací zkoušce je podle mě velmi krátkozraké,“ prohlásil ředitel Milan Novák.
Obdobný názor sdílí i ředitel gymnázia v Chotěboři Vladislav Smejkal:„Naším cílem je získat nejlepší studenty základních škol a připravit je pro vysokoškolské studium. Problémem ale je přesvědčit uchazeče s danými předpoklady, aby podstoupili přijímací řízení.“
„Já si školu vybíral podle oboru. Chystám se na elektro do Kutné Hory, kde přijímačky skládat musím,“ vyjádřil se patnáctiletý Jan Jelínek.
Předtím než byla uzákoněna pouze jedna přihláška na střední školu, řešily školy problémy s úspěšnými uchazeči, kteří v září nenastoupili. Žáci totiž neměli žádnou povinnost sdělit vedení škol, že nastoupí ke studiu jinde.
Letos mohou neúspěšní uchazeči z prvního kola podat neomezený počet přihlášek na volná místa do druhého kola přijímacího řízení. Naopak, jsou-li žáci přijati na školu hned napoprvé, legislativa zamezuje jejich účasti v kole druhém.
Komentáře:
Komentář byl správcem této sekce smazán.