V posledních dnech se v regionálním tisku, rozhlase i na internetových diskusích několikrát objevilo téma rekonstrukce Staré radnice na chotěbořském náměstí. Protože jsem stál se svými přáteli na sklonku roku 2002 u zrodu myšlenky na záchranu tohoto pozoruhodného historického objektu, který naleznete na adrese Chotěboř Náměstí T. G. Masaryka 322, protože jsem informován o situaci kolem objektu během posledních čtyř let a protože jsem spoluautorem textu s názvem Zachraňme Starou radnici, dovoluji si tímto článkem uvést několik dalších podrobností o iniciativě
Zachraňme Starou radnici.
Spíše než o projekt
jde zatím o iniciativu, kterou její tvůrci nazvali
Zachraňme Starou radnici, počátky iniciativy je třeba hledat v rámci činnosti SRPŠ při ZUŠ Chotěboř na podzim roku 2002.
Iniciativa je i s výčtem aktivit, které dnes v této budově probíhají, s fotodokumentací a popisem největších stavebně technických „neduhů“
prezentována v šestnáctistránkovém materiálu. Ten byl zastupitelům předložen na jejich pravidelném jednání dne 15.5.2006 (ve skutečnosti s týdenním předstihem pro podrobné seznámení). Obsahuje i přehled toho, co bylo od roku 2002 pro záchranu objektu uděláno, stejně tak uvádí konkrétní kroky, kterými tvůrci textu chtějí k záchraně přispět.
Materiál je k zapůjčení na ředitelství ZUŠ a k dispozici je také na stránkách
Chotěbořského Echa č. 5 a 6/2006 (červnové číslo teprve vyjde) a ve prospěch další diskuze bude v nejbližších dnech
uveřejněn také na internetových stránkách ZUŠ Chotěboř www.zuschot.cz. Pod textem jsou jako jeho tvůrci podepsáni za ředitelství ZUŠ Milan Moc a Jan Pavlas, za SRPŠ při této škole já. Finální text vznikl úzkou spoluprací těchto tří osob, za iniciativou je však třeba hledat nápady a nezištnou práci osob dalších (z řad SRPŠ, pedagogů školy a dalších občanů Chotěboře).
Že tvůrcům iniciativy
jde o záchranu budovy Staré radnice, nikoliv o záchranu Základní umělecké školy (zřizovatelem školy je Město Chotěboř, ve Staré radnici je těžiště výuky a provozu této školy) je z textu zmíněného materiálu zřetelně patrno. Je v něm obsažen také výčet všech nevyužitých prostor (např. druhého zcela uzavřeného schodiště vedoucího až do podkroví, velmi rozsáhlého nevyužitého půdního prostoru, návrh na účelné využití dvora za budovou atd.) Text zmiňuje také další aktivity s uvedení počtů občanů, kteří se jim v budově Staré radnice v současnosti věnují. ZUŠ, která v budově sídlí, bezesporu velmi kultivuje mládež z Chotěboře a jejího okolí. Po rekonstrukci objektu, by tuto svoji funkci plnila ještě mnohem lépe. Pro ilustraci uvádím přehled počtu žáků této školy
k 30. 4. 2006:
ZUŠ Chotěboř | celkem | hudební | literárně dramatický | taneční | výtvarný |
žáci celkem | 382 | 235 | 16 | 74 | 57 |
Z toho dívky | 276 | 151 | 12 | 74 | 39 |
Z toho na pobočce Krucemburk | 54 | 54 | - | - | - |
Domnívám se, že nejprestižnější a nejvíce reprezentační funkcí objetku je dnes pořádání společenských obřadů. Ve Staré radnici se nekonají dnes jen svatby (v roce 2005 jich bylo 43) ale Sbor pro občanské záležitosti zde také organizuje obřady vítání nových občánků (vloni 51 obřadů) či předávání maturitních vysvědčení (vloni 6 obřadů). Tahle čísla mne, když jsem je zjišťoval, překvapila… V chotěboři můžete být, a děje se tak, oddáni také v opraveném farním kostele svatého Jakuba Staršího, uvažovat můžete o svatbě v reprezentačních prostorách chotěbořského zámku, zde však musíte počítat s cenou za pronájem, stejně tak pokud budete oddáni romanticky v zámecké zahradě (počasí není garantováno…). Je naprosto správné, že zákon dnes staví na roveň sňatek církevní s obřadem civilním. Pokud jste již nějakou svatbu (v jakékoliv roli) absolvovali, můžete sami srovnávat, v jakých interiérech probíhaly.
Šestnáctistránkový materiál Zachraňme Starou radnici přinesl výčet všeho, co bylo pro dobro budovy během posledních let již uděláno. Dne 15.5. jsme kromě tohoto materiálu předložili (nikoliv však s předstihem) také svůj návrh na případné znění usnesení. Ten obsahoval tyto požadavky, či náměty:
- 1. vytvoření (na nejbližším jednání Rady města) pracovní skupiny A. tvořené:
- a) členem Zastupitelstva města Chotěboře
- b) autorem (již vyhotoveného) projektu rekonstrukce Staré radnice
- c) zástupcem Stavebního úřadu města Chotěboře
- d) zástupcem odboru majetku a investic města Chotěboře
- e) zástupcem ZUŠ Chotěboř
- B. za účelem:
- a) posouzení možnosti rozfázovat realizaci projektu rekonstrukce Staré radnice do časových etap s přihlédnutím k projektu rekonstrukce, reálným investičním možnostem, požadovanému archeologickému a památkovému průzkumu a stávajícímu provozu v objektu
- b) vypracování orientačního časového harmonogramu s kalkulacemi souvisejících finančních nákladů a předložení výše uvedených výsledků své činnosti Zastupitelstvu města Chotěboře na jeho jednání do konce kalendářního roku 2006
- 2) zakomponovat případnou 1. fázi rekonstrukce objektu Staré radnice do návrhu rozpočtu města Chotěboře pro rok 2007
- 3. rozdělit katastrálně stávající parcelu na níž stojí objekt budovy Staré radnice na parcelu se stávající nemovitostí a parcelu dnes volnou (za budovou), se kterou projekt rekonstrukce počítá pro novostavbu přízemního pavilonu (výuka tanečního oboru a hygienické zázemí)
– do konce kalendářního roku 2006
- 4. zintenzivnit přípravu a realizaci převedení objektu Staré radnice do seznamu státem registrovaných památek (s příslušným režimem ochrany), za účelem památkové ochrany objektu a větší dostupnosti dotačních prostředků – do konce roku 2006
- 5. iniciovat a podporovat vznik a činnost nadačního fondu pro záchranu Staré radnice v Chotěboři
Zastupitelstvo přijalo pouze usnesení o tom, že materiál Zachraňme Starou radnici bere na vědomí a že do jednání dalšího zastupitelstva (v červnu 2006) připraví svůj návrh znění usnesení k této problematice.
Pro úplnost dodávám, že v závěru stejného jednání rozhodovalo zastupitelstvo o financování projektu vybudování fotbalového hřiště s umělou trávou v Chotěboři. Výsledek hlasování přinesl asi radost fotbalovému klubu, ale podnítil velmi živé, různorodé a mnohdy nesouhlasné reakce na zadlužování města, účelnost investice i na vlastní hlasování zastupitelů v internetových diskusích (i mimo nich).
Autoři iniciativy Zachraňme Starou radnici jsou si vědomi, že cesta k obrodě onoho domu, ve kterém žije genius loci, bude dlouhá, že k ní bude třeba širšího společenského konsenzu, že bude velmi záležet na postojích nových zastupitelů našeho města po podzimních komunálních volbách. Nechtějí však cokoliv dále odkládat, protože známky havarijního stavu budovy se samy od sebe zlepšovat rozhodně nebudou.
Spoluautor iniciativy Zachraňme Starou radnici Pavel Fiala, v Chotěboři 26. 5. 2006