Dechový orchestr mladých při ZUŠ v Chotěboři (DOM) se v neděli 11. 6. pozdě večer vrací z třídenního zahraničního zájezdu. Slávu české hudebnosti na něm šířil ve Spolkové republice Německo. Na 14. ročník festivalu se do saského města Thum na odvrácené straně Krušných hor sjelo v pátek 9. června 26 dechových orchestrů z celé Evropy. Chotěbořský DOM byl mezi nimi a zahrál si i v Oberwiesenthalu.
DOM bude příští rok slavit své patnácté narozeniny a o tom, že se nalézá na prahu skutečné dospělosti, svědčí jeho s nadšením hrajících 45 členů (hochů i dívek bydlících většinou v Chotěboři a okolí), atraktivní a stále rozšiřovaný repertoár, nové neformální oblečení, skutečnost, že orchestr dokáže od letošního jara hrát za pochodu, ale co Vám o tom budu psát… Přečtěte si vše na jeho /dle mého názoru/ velmi pěkných a obsažných internetových stránkách na
www.dom.zuschot.cz.
Není mojí ambicí stát se tiskovým mluvčím orchestru či jeho zpravodajem. Protože však osoba, která tohle všechno již druhým rokem docela s vtipem a dovedně zastává, Radek Vlk gardista z Chrudimi (co znamená přídomek gardista se dočtěte na zmíněném webu) je nyní s DOMem v Německu, plním jeho přání a přispívám do tohoto informačního portálu našeho města za něho dnes já.
A když už píši, využiji příležitosti k několika řádkům o posledním tuzemském zájezdu orchestru. Uskutečnil se v pátek 4. června letošního roku. Dopoledne absolvovali mladí muzikanti prohlídku závodu firmy Amati-Denak v Hradci Králové. Provozovnou, která je svojí produkcí důstojným pokračovatelem vynálezce a továrníka pana Červeného (značka J.V. Červený a synové je ve světě žesťových cylindrických nástrojů pojmem) je provedl překvapivě mladý ředitel závodu pan Ing. Zdeněk Švagr, kterému pomohl i jeho dnes již penzionovaný otec.
Trocha historie nikoho nezabije a platilo to i při prohlídce státního zámku Sychrov. Pokud jste tam ještě nebyli, určitě jej na cestě z Turnova do Liberce nemiňte. Antonín Dvořák sem jezdíval na prázdniny díky svému přátelství se správcem rohanského panství a jeho pamětní síň s audioukázkami jeho tvorby byla součástí rozšířené prohlídky zámku, v němž i v rozsáhlém přiléhajícím parku, byly natáčeny pohádky Kouzelná teta, Zlatovláska a díl Střela ze seriálu ČT Dobrodružství kriminalistiky.
Hlavní město světové bižuterie Jablonec nad Nisou má pro své občany před osmi lety komplexně zrekonstruované městské secesní divadlo. Soubor zobcových fléten Jablonecká píšťalka slaví každý rok výročním koncertem své narozeniny. Ty letošní byly plnoleté - osmnácté. Soubor zaplnil poutavým programem obsahujícím i tradiční přijímání do cechu muzikantského první půli koncertu. Ta druhá patřila DOMu. Obecenstvo, které zaplnilo zcela přízemí i první podlaží (druhé bylo rezervováno pro vystupující) krásného a technicky na vysoké úrovni vybaveného divadla, zakrátko zjistilo, že přijít a zaplatit 70 Kč vstupného stálo za to. Čtyři dlouze vyaplaudované přídavky snad dostatečně svědčí o úspěchu a ocenění, kterých se dechovce z chotěbořské „zušky“ dostalo. Z koncertu vzniklo péčí pana Jana Pavlase zdařilé DVD, jistě Vám sdělí, ať už dotazem na jeho
www.infobar.cz či v ZUŠ Chotěboř či na
www.zuschot.cz , jak se státi jeho vlastníkem.
Fotografie nejen ze zájezdu do Jablonce nechť vám jsou pozvánkou na promenádní koncert DOMu v Chotěboři na sklonku června – akce bude včas plakátována – uvidíte a uslyšíte na vlastní oči a uši třetí nejlepší orchestr z poslední celostátní soutěže ZUŠ, orchestr, který bude mít za sebou festival v Německu a týdenní hraní pro zcela zaplněná náměstí italských přímořských měst. Přijďte!