Žena na radnici, Eliška Pavlíková: Za člověka mluví především jeho práce
Nová chotěbořská starostka chce využít ve prospěch města hlavně svoje zkušenosti s grantovou politikou
autorka: ŠTĚPÁNKA SAADOUNI
Velkou změnu zažila chotěbořská radnice, když v polovině volebního období rezignoval na svoji funkci starosta Tomáš Škaryd. V posledních krajských volbách se stal radním kraje Vysočina. Na jeho místo zastupitelé zvolili téměř jednohlasně Elišku Pavlíkovou, která stála víc než třicet let ve vedení chotěbořské knihovny.
Chotěboř už má svoji místostarostku, vaším zvolením se vedení chotěbořské radnice tím pádem ocitá čistě v ženských rukou, jak to přijímají vaši mužští kolegové?
Žádnou větší negativní reakci na moje zvolení a jmenování do funkce starostky jsem nezaznamenala. Snad jen při hlasování, kde jsem byla zvolena valnou většinou, byl jeden z hlasujících proti. Vím, že to nebyla výhrada vůči mně osobně, ale proto, že jsem žena. Já si ale podobné negativní reakce moc nepřipouštím. Tvrdím, že za člověka hovoří především jeho práce a ne to, jestli se narodil jako žena nebo muž.
Žen v čele obcí a měst ale mnoho není, o vrcholové politice nemluvě, co je podle vašeho soudu odrazuje od toho, aby se uměly veřejně prosadit?
Podle mého soudu záleží hlavně na tom, jak je člověk osobně nastaven, co chce, jak je tvořivý, jak se umí prosadit, jít za svým cílem, ale i na tom, co se snaží udělat pro druhé, určitě s tím souvisí trochu i rodinné zázemí. Já osobně mám štěstí, že mě rodina v mých snahách podporuje. Jinak v komunální politice je samozřejmě dobře, když se dostane ke slovu jak mužský, tak ženský pohled na věc, zvlášť když nakonec dospějí ke společné shodě, může to věci jedině prospět.
Co na to řekla vaše rodina, když jste přišla domů a oznámila, že budete starostkou?
Moji blízcí mi to přáli. Samozřejmě s vědomím, že to bude mít dopady na čas, který bych měla trávit s nimi. Práce na radnici se nedá měřit časem od do, běžnou osmihodinovou pracovní dobou. K tomu přibude nemálo společenských povinností. Ale volného času nazbyt jsem neměla, ani když jsem pracovala v knihovně.
Napadlo vás někdy, že jednou budete vést chotěbořskou radnici?
To mně, věřte, nikdy nenapadlo. Celý život jsem se věnovala práci v kultuře. Do komunální politiky jsem vstoupila až před dvěma lety, kdy mě oslovil bývalý starosta Tomáš Škaryd. Ve volbách do zastupitelstva města jsem kandidovala za ČSSD.
Zvažovala jste před nástupem do funkce všechna pro a proti? Co nakonec rozhodlo, že jste se rozhodla místo starostky přijmout?
Měla jsem radost, potěšila mě důvěra lidí v moje schopnosti, ale v prvním okamžiku mi bylo líto, že budu muset opustit knihovnu, kde se mi za tu dobu podařilo udělat notný kus práce, například vybudovat moderní kulturní zařízení a informační centrum. Nakonec ale rozhodl pocit zodpovědnosti a skutečnost, že jsem rodilá Chotěbořačka, léta jsem pracovala s lidmi a myslím, že mohu s ohledem na svoje zkušenosti městu v mnohém prospět.
V čem konkrétně?
Například svými zkušenostmi s grantovou politikou, kterou jsem bohatě využívala pro městskou knihovnu z fondů Ministerstva kultury ČR, tak z fondů kraje Vysočina pro Turistické informační centrum, tak pro vybavení knihovny v místní části Svinný. Granty jsou v současné době jednou z možností, jak získat pro město peníze, které Chotěboř potřebuje, ostatně jako všechna ostatní města.
Přece jen třicet let v knihovně je trochu něco jiného než vést radnici.
Nebyla jsem jen knihovnicí. Určité zkušenosti s vedením radnice jsem získala už jako městská zastupitelka a při práci v radě města Chotěboř. Navíc znám problematiku města i z jiného úhlu, například z pohledu kronikáře, předsedkyně kulturní komise a jako člena redakční rady měsíčníku Chotěbořské Echo.
Můžete popsat, jak v současné době vypadá váš pracovní den?
Zatím jsem na radnici jen krátce, ale přiznám, je to náročné. Mám určitý handicap v tom, že nastupuji do funkce v polovině volebního období. Zároveň ještě docházím do městské knihovny, abych své nástupkyni předala veškerou agendu v pořádku a pomohla jí zvládnout konec „knihovnického“ roku. Na radnici se zase snažím rychle vstřebat všechny důležité informace. Seznamuji se s chodem úřadů, prací jednotlivých odborů, sjednávám si první schůzky a seznamuji se s lidmi, se kterými budu spolupracovat.
Už víte, který odbor bude obrazně řečeno vašemu srdci nejbližší?
Všechny odbory jsou pro mě stejně důležité, ale v dosavadní práci jsem nejvíc spolupracovala například s odborem regionálního rozvoje, sportu a školství. Ale samozřejmě se budu snažit pokračovat v započatých investičních akcích města a podporovat je.
Minulé vedení radnice se pustilo do některých důležitých akcí. Budete v nich pokračovat?
Samozřejmě budování městské hromadné dopravy a plánovaných autobusových terminálů patří ke stěžejním investičním akcím pro další rok, stejně jako městská průmyslová zóna a výstavba rodinných domků v lokalitě Boží Muka.
Když je řeč a o městské hromadné dopravě, můžete prozradit zhruba v jaké fázi se celá akce nachází?
U vlakového nádraží začaly v současné době první zemní práce, čistí se plochy a připravují podmínky pro plánovaná stanoviště autobusů městské hromadné dopravy.
Co je podle vás pro práci starosty nejdůležitější?
Podle mě je nejdůležitější, aby všechny složky města fungovaly, jak mají, a občané byli spokojeni.
Zdroj:
Havlíčkobrodský deník.