Energit - koncert pro hudební fajnšmekry

Datum: 9. listopad 2019, 10:47
Autor: Petr Kletečka
Rubrika: Co se děje u sousedů
Původně jazz rockový ENERGIT (www.energit-band.com) založený v roce 1973 koncertoval jen krátce. V kapele se sešli dva členové rozpadlého Flamenga (bubeník Erno Šedivý a zpěvák Ivan Khunt) a dva členové skupiny Jazz Q Martina Kratochvíla (kytarista Luboš Andršt a baskytarista Vladimír Padrůněk). Po komunistickém zákazu a následné emigraci Erna Šedivého a Ivana Khunta pokračoval Luboš Andršt v jiném hudebním stylu s jinými hudebníky, mj. krátce s Vladimírem Mišíkem za mikrofonem předtím, než založil Etc.. Působení kapely v sedmdesátých letech připomínají dvě alba: Energit (1975) a Piknik (1978).

V roce 1980 kapela přestala na dlouhou dobu koncertovat. Zajímavostí je obnovení kapely pod tímto názvem jako doprovodné skupiny pro comeback Marty Kubišové (1990 - 1992).

V roce 2016 Luboš Andršt obnovuje kapelu ve složení Luboš Andršt (kytara), Jan Holeček (zpěv, hammondy), Vladimír Guma Kulhánek (baskytara) a Jiří Zelenka (bicí). O rok později Energit nahrává u Supraphonu (s odstupem několika dekád) třetí studiové album s názvem Time´s Arrow a vydává se na dlouhé turné po českých klubech. Právě včas, aby tuto kapelu skvělých muzikantů mohl přivítat druhý ročník podzimního seriálu v havlíčkobrodském Oku!

Křest posledního alba proběhl před dvěma lety v pražském Vagonu, jak podává svědectví Luboš Hnát. „Je až neuvěřitelné, jak svěže kapela působila… ačkoliv nemám unáhlené soudy příliš rád, dovoluji si tvrdit, že i přesto, že rok 2017 ještě není ani ve své polovině, byl právě tohle český koncert roku 2017.“

LUBOŠ ANDRŠT (www.lubosandrst.cz)
Kytarové mistrovství Luboše Andršta je zaznamenáno na 45 albech, na kterých můžete najít přes 90 jeho původních skladeb. Již v roce 1969 v jednadvaceti letech Luboš Andršt založil vlastní profesionální skupinu, trio Blues Company Ltd. Po krátkém intermezzu v George & Beatovens Luboš Andršt přestupuje do kapely Framus Five, ve které se podílí na vzniku jednoho z neoceňovanějších alb české hudební historie Město ER.

Vedle Energitu Luboš Andršt v současnosti vystupuje se svým Blues Bandem, s jazzovým kvartetem Luboš Andršt Group a také s Michalem Prokopem v jeho Framus Five a projektu Unplugged. Je autorem hudební publikace Jazz Rock Blues (Supraphon 1988 / Muzikus 1995), lektorem hudebních seminářů pro kytaristy a autorem vzdělávacího pořadu České televize Kytarová klinika.

„A pak přijde třetí období, kdy (muzikant) už vůbec nemusí myslet na ovládání nástroje a kdy už mu tolik nesejde ani na té kráse, ale chce, aby jeho hudba byla pravdivá. Aby jeho duše byla s jeho muzikou v harmonii,“ říká Luboš Andršt v obsáhlém rozhovoru, který nedávno vyšel v Deníku N.

VLADIMÍR GUMA KULHÁNEK
Přední český baskytarista Vladimír Kulhánek byl členem dlouhé řady významných českých hudebních skupin např. Flamengo, Bohemia, Etc..., Stromboli nebo Krausberry. Kuriozitou je jeho krátké působení v Katapultu (v předříhovském období). Je oblíbeným studiovým hráčem a podílel se na celé řadě hudebních alb různých žánrů. Má velmi osobitý a nezaměnitelný styl plný bohatých figur. Jako jeden z mála českých baskytaristů používá bezpražcovou baskytaru. V roce 2013 byl uveden do Beatové síně slávy.

JIŘÍ ZELENKA
Hudební kariéra bubeníka Jiřího Zelenky začíná v roce 1986 záskokem v kapele Marsyas. V rámci základní vojenské služby je členem Posádkové hudby Praha a pararelně zkouší s kapelou Žlutý pes. Se Žlutým psem nahrává legendární hit Sametová a v kapele stráví celých dvacet let. Kytarista Michal Pavlíček jej přizval nejprve do kapely Bigheads a posléze také do BSP (Baláž, Střihavka, Pavlíček). Následně přijímá nabídku stát se členem Etc… Vladimíra Mišíka, kde stejně jako ve skupině Bratří Ebenů působí dodnes. Několik let byl členem bluesrockové kapely Krausberry. Po odchodu od Martina Krause přijímá nabídku zpěváka a varhaníka Jana Holečka a stává se členem nově vznikající formace Afterglow.

JAN HOLEČEK
Na střední škole se Janu Holečkovi dostaly poprvé do ruky desky kapel z první poloviny sedmdesátých a konce šedesátých let (Led Zeppelin, Cream, Small Faces, Humle Pie). Od té doby je jeho život trvale poznamenaný touto hudbou.

"Co pro Tebe hraní s takovýma legendama jako je Luboš Andršt nebo Guma Kulhánek znamenalo?" "Úžasná škola. Získal jsem zkušenosti, které oni získali za dlouhá léta hraní, hlavně co se týče zvuku, aranžování, stahování muziky, harmonie… Jsem jim za to do smrti vděčný." (z rohovoru pro Rockový svět)

Poslední akce koncertního seriálu začíná ve 21:00 hodin.

Line up:
21:00 ENERGIT
23:00 BASS

Vstupenky v ceně 400 Kč na portálu www.smsticket.cz nebo v Tulipánu.

Kontakt na pořadatele: Petr Kletečka, tel. 602 567 728, e-mail [email protected]
x
Plakát Energit
x
Podzimní tour Energit
x
Album Time´s Arrow
x
Album Piknik
x
Album Energit
x
Luboš Andršt

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!

KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v říjnu
28.09. 08:18 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc říjen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v září
3.09. 23:25 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc září. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v srpnu
29.07. 19:26 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc srpen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v červenci
1.07. 08:58 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc červenec. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v červnu
30.05. 20:54 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc červen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
11.08.22 19:24 Jaroslav Ludvík
30.08.22 07:04 Jaroslav Ludvík
29.08.22 07:29 Jaroslav Ludvík
4.09.22 21:04 Jaroslav Ludvík
26.08.22 16:10 Jaroslav Ludvík
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2022-06-09 14:13:12 Ondra
2022-01-26 14:19:34 Josef Karlík
2021-10-28 16:46:29 hráč
2021-10-09 20:59:33 Anonymní uživatel
2021-06-21 19:17:58 Milan Stránský
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Hledáte ubytování?
Doporučujeme stránky na partnerském portálu MegaUbytko.cz: ubytování Vysočina nebo levné ubytováni Vysočina, kde najdete chaty, chalupy apartmány a penziony podle Vašich představ.

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky