Událost klubové sezóny? Koncertní seriál Golden Eye!

Datum: 16. září 2021, 13:41
Autor: Petr Kletečka
Rubrika: Co se děje u sousedů
Událostí klubové sezóny na Vysočině bude zejména koncert jedné z nejlepších českých kapel – BSP čili Ota Balage for Kamil Střihavka by assistance Michal Pavlíček & CO a také návrat britské rockové legendy PRAYING MANTIS po dvou letech.

Program koncertního seriálu:

17. 9. 2021 KRAUSBERRY / TRAFFIC JAM
1. 10. 2021 BSP / BASS
15. 10. 2021 M. T. O. UNIVERSAL
29. 10. 2021 ABRAXAS / LIVIN FREE
12. 11. 2021 PRAYING MANTIS (GB) / HAIRY GROUPIES

Přenosné pasy v ceně 1.100 Kč i vstupenky na jednotlivé koncerty v rozpětí od 300 Kč do 600 Kč za jednotlivé koncerty jsou v prodeji v havlíčkobrodském Tulipánu, v Cafe-art Oko či na portálu www.smsticket.cz.

*

Enfant terrible českého blues a zpívající bubeník Martin Kraus si svoji první opravdovou zkušenost s hraním v kapele odbyl v hanspaulské legendě Bluesberry. Jeho křičené songy se staly vděčným zpestřením všech koncertů kapely. Kraus při interpretaci písniček připomínal spíše ze řetězu puštěného divokého démona. V roce 1985 Martin Kraus nedobrovolně odchází z kapely Bluesberry a tak trochu na truc zakládá Krausberry („Byla to v podstatě truc-parta, vždyť nás Introvič vyhodil celou kapelu.“). O rok později se Krausberry objevují na havlíčkobrodském „Ostrově“ v soutěžní přehlídce kapel Rocková Vysočina. Koncertní projev kapely stojí na rtuťovitém Krausovi, jemuž se pro jeho neustálý pohyb na pódiu říká „český Mick Jagger“. „Jeho skvělý, v minulosti mnoha hospodami testovaný, vyřvaný vokál skvěle doplňuje svojí „pološílenou“ mimikou obličeje a pódiovou gymnastikou přesně jako frontman „stounů“ (Encyklopedie Bigbítu). Své kvality nám v havlíčkobrodském klubu předvedl před třemi lety. Krausberry mají na kontě šest studiových alb. V květnu 2014 byla diskografie kapely doplněna o záznam živého vystoupení. Počin „Živě v Malostranské besedě“ nám na dvou discích servíruje celkem čtyřiadvacet skladeb, z nichž většinu důkladně prověřil čas a jsou skutečnými hity – Starý časy, Na hrad, Horoskop, Do nebe, Emil.

Krausberry zahájí čtvrtou sezónu koncertního seriálu v pátek 17. září. Tradiční support obstará domácí blues rockový Traffic Jam.

*

"Po výběrovském bigbandovém experimentu jsem chtěl dělat něco přímočarého a jedno-duchého. Celé následující období pro mě bylo návratem ke klasické rockové písničce a kytarovým instrumentálkám. Vznikly Big Heads a BSP." (Michal Pavlíček, Země vzdálené). V kapele BSP se v roce 1992 potkali tři výjimeční muzikanti. Ota Balage jako prvotřídní skladatel, dirigent a klávesista. Michal Pavlíček se narodil s múzou v duši – po právu je označován za nejlepšího českého kytaristu a patří mezi současné vrcholné skladatele. Kamil Střihavka je držitel ceny Grammy, oblíbený zpěvák a herec se zlatem v hrdle - jeden z nejobdivovanějších českých tenorů. "Odezva na první LP BSP byla skvělá a my jsme začali plánovat další desku, tentokrát v češtině. Zapojil jsem se do ní i skladatelsky. Pro BSP jsem psal buď dravé rockové songy, nebo jednoduché melodické balady s přímo-čařejšími texty, většinou o lásce. Z velké části je otextoval Ivan Hlas. "Země vzdálená" se stala mým největším hitem a Kamilovou stěžejní životní písní." (Michal Pavlíček). Skladba Země vzdálená na konci loňského roku zvítězila v anketě TV Óčko STAR o nejlepší porevoluční klip. Vloni v červnu se kapela společně s KISS a ZZ Top představila v pražské EDEN Aréně na druhém ročníku PRAGUE ROCKS. Velký koncert přibližuje tento sestřih. Jak jsem se přesvědčil na ploše stadiónu fotbalového mistra, česká kapela se mezi světovými hvězdami rozhodně neztratila. Naopak…

Událost podzimní klubové sezóny má v kalendáři datum 1. října 2021, kdy BSP odehrají v brodském klubu svůj jediný letošní koncert na Vysočině. Večer zakončí after party na sále s kapelou Bass.

*

Elvis Presley měl svého času po celém světě asi tři tisíce napodobovatelů. Ani jeden z nich však nedokázal Elvise překonat silou své osobnosti, snad až na jednoho… M. T. O. Universal je patrně jediný soubor, který může svoji velmi příležitostnou produkci autenticky doprovodit sloganem „Hudba, kterou jinde neuslyšíte – díky bohu.“ a prochází mu to. Získat Malý Taneční Orchestr pro vystoupení v Havlíčkově Brodě se z důvodu značného vytížení herců a ostatních členů souboru rovná malému zázraku. M. T. O. UNIVERSAL v klubu Oko roztočí čtyřhodinovou spršku tanečních hitů od 60. let do současnosti. Přijďte protančit střevíce, pokud tedy bude místo na sále. V podání umělců z Prahy zazní písně superhvězd televizní obrazovky 60. až 80 let i z repertoáru světových pěvců. Za nástroji i mikrofony se Vám představí přední pražští umělci - František Skála, Zdeněk Lhotský, Aleš Najbrt, členové Divadla Sklep Tomáš Hanák, Lenka Vychodilová, Jana Hanáková, Fero Burda a virtuosi Roman Fojtíček, Jiří Kulich Novotný a Luděk Polifka.

Koncert M. T. O. Universal se uskuteční v pátek 15. října 2021 a bude doprovodnou akcí 31. Podzimního knižního veletrhu.

*

Legendární kapela Slávka Jandy poctí svoji návštěvou Obyčejnej svět v okresním městě! Kapela vznikla na troskách pražské skupiny Abraam. "Výraz "abra" se hudebníkům zdál rockově magický, tudíž byl ponechán a protože všichni znali desku Carlose Santany Abraxas, která podivnou náhodou licenčně vyšla i u nás, na novém názvu se celkem rychle shodli. A tak v únoru 1976 vlétl do historie našeho rocku exotický motýl zvaný Abraxas." (Internetová encyklopedie rocku). „Nejlepší sestava je z hudebního hlediska zcela jasně v současné době. Hraje nám to skvěle,“ říká Slávek Janda o své kapele v bilančním rozhovoru pro Rockový svět. Může to znít neuctivě vůči mnoha muzikantům z předchozích sestav, ale Abraxas před dvěma lety na festivalu Stock Dobrohostov předvedl takový nářez, že mu to věřím!

Skupina Livin Free byla založena na konci roku 2018 zpěvákem a klávesistou Honzou Holečkem (Energit, Blues band Luboše Andršta) jako vlastní autorský projekt. Jako první byl ke spolupráci požádán jeho dlouholetý spoluhráč z Energitu a baskytarová legenda Vladimír Guma Kulhánek, se kterým Honza začal postupně aranžovat materiál k při-pravovanému prvnímu albu. Po delší úvaze se rozhodli ke spolupráci přizvat mladé a velmi talentované muzikanty se zdejší klubové scény Tomáše Frolíka a Michaela Noska. Stylově je skupina rocková, ale výhradně ovlivněna americkou hudbou, zejména blues a gospelem. V polovině listopadu 2019 kapela pokřtila v Malostranské besedě své debutové album Voices From Beyond.

Čtvrtý koncert seriálu GE, ve kterém obrazně řečeno na pódiu poměří síly dva z nejlepších českých basáků – Guma Kulhánek a Ivan Doležálek – se uskuteční v pátek 29. listopadu.

*

Praying Mantis působí na ostrovní scéně od první poloviny sedmdesátých let. Kapelu založili v roce 1974 bratři Tino a Chris Troyovi, kteří v kapele stále působí. Jsou zařazováni mezi představitele Nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM). „Samotná hudba Praying Mantis ovšem moc styčných bodů s NWOBHM nikdy neměla. Dodnes se jedná spíše o klasický hard rock, který je střižený AOR a někdy i velikášskými manýry The Queen.“ (z recenze alba Legacy).

Nejvýznamnějším představitelem dobového stylu NWOBHM jsou Iron Maiden. Právě s „mejdny“ Praying Mantis absolvovali v roce 1980 společné čtyřměsíční turné. Zatímco sláva hudebních kolegů dosáhla planetárních výšin, popularita Praying Mantis se omezila na britské ostrovy a na Japonsko. Personální nestabilita a špatný management dokonce v polovině osmdesátých let vedly k dočasnému ukončení činnosti kapely…

„Pro řadu starých fanoušků má tahle formace skoro kultovní statut. Navíc v posledních letech je její základní sestava stabilní a Praying Mantis jsou tak opět regulérní kapelou, což se jim vlastně dařilo jen v absolutních začátcích, pak po celá devadesátá léta a začátek milénia. Jejich fanoušci tak mohou zažívat dobré časy. Praying Mantis totiž zase odvádějí stabilní práci, přesně takovou, jaká se od nich očekává.“ (z recenze alba Gravity).

Diskografie kapely zahrnuje deset studiových alb a tři záznamy živých vystoupení (mj. Captured Alive In Tokyo City). Poslední dvě alba s kapelou natočil současný výtečný zpěvák John Cuijpers. Upoutávka k albu Legacy.

Historicky první koncert v České republice kapela odehrála právě v klubu Oko, a to v pátek 1. listopadu 2019. Jednalo se o mimořádný hudební zážitek umocněný neobvyklou vstřícností britských a holandských muzikantů po koncertě.

Koncert začíná ve 20:00 hodin. Roli předskokana obstará mladá jihlavská glam rocková kapela Hairy Groupies.

*

Profil akce: www.facebook.com/goldeneyehb

Kontakt na pořadatele: Petr Kletečka, tel. 602 567 728, e-mail [email protected]
x
Plakát koncertního seriálu
x
Plakát Krausberry
x
Plakát BSP
x
Plakát M.T.O. Universal
x
Plakát Abraxas / Livin Free
x
Plakát Praying Mantis (GB)
x
Přenosný pas (ukázka)

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!

KRÁTKÉ ZPRÁVY
Kulturní akce v říjnu
28.09. 08:18 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc říjen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v září
3.09. 23:25 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc září. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v srpnu
29.07. 19:26 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc srpen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v červenci
1.07. 08:58 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc červenec. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
Kulturní akce v červnu
30.05. 20:54 - Tradičně Vám od IC Chotěboř přinášíme přehled kulturních událostí, tentokráte na měsíc červen. Prohlédnout si jej můžete v PDF příloze.
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
11.08.22 19:24 Jaroslav Ludvík
30.08.22 07:04 Jaroslav Ludvík
29.08.22 07:29 Jaroslav Ludvík
4.09.22 21:04 Jaroslav Ludvík
26.08.22 16:10 Jaroslav Ludvík
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2022-06-09 14:13:12 Ondra
2022-01-26 14:19:34 Josef Karlík
2021-10-28 16:46:29 hráč
2021-10-09 20:59:33 Anonymní uživatel
2021-06-21 19:17:58 Milan Stránský
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Hledáte ubytování?
Doporučujeme stránky na partnerském portálu MegaUbytko.cz: ubytování Vysočina nebo levné ubytováni Vysočina, kde najdete chaty, chalupy apartmány a penziony podle Vašich představ.

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky