Radnice se zadluženosti bát nemusí
Datum: 12. červenec 2006, 20:07
Autor: Milan Knob
Rubrika: Reportáže
Chotěboř * "Můžeme si půjčovat bez obav, naše dluhy jsou ve srovnání s mnoha ostatními městy minimální," tvrdí Milan Linhart místostarosta Chotěboře.
Jak vysvětluje, zadluženost měst a obcí sleduje ministerstvo financí, dokonce i jednotlivé banky a vyhodnocují takzvaný koeficient dluhové služby. Podle tohoto koeficientu má město Chotěboř čtvrtinovou zadluženost než jiná města srovnatelné velikosti.
"V současné době činí koeficient zadluženosti Chotěboře něco kolem šesti procent, což je stále na spodní hranici. Vzali jsme si úvěr na stavbu moderní školní jídelny a na průmyslovou zónu, která má přispět k rozvoji podnikání v Chotěboři," zdůraznil místostarosta.
Zbytečně si nepůjčovat.
Nad možným zadlužováním městské pokladny ale nejásají ani chotěbořští obyvatelé. "Město by se zbytečně zadlužovat nemělo. Raději by mělo rozumně investovat do toho, co skutečně potřebuje a to je především oprava komunikací," myslí si Miloslava Makovcová.
Na jedné straně Chotěboř podle Linharta sice nemá dluhy, ale zato se neustále potýká s trvalým nedostatkem financí z městského rozpočtu, který by mohla vyřešit vhodná půjčka.
Milionová injekce.
"Chotěboř by potřebovala jednorázovou finanční injekci ve výši zhruba 600 milionů korun, aby mohla průběžně opravovat městský majetek. největší rezervy máme v opravách komunikací, rekonstrukci potřebuje veřejné osvětlení. Z rozpočtu města přitom můžeme na tyto investice uvolnit pouhých 25 milionů korun ročně, což nestačí. Chotěboř potřebuje postavit nový domov důchodců, v havarijním stavu je historická budova staré radnice v centru města," vypočítává místostarosta.
Například hlavní komunikaci kolem náměstí T.G. Masaryka nechá radnice opravit po etapách. Rekonstrukce bude stát 200 tisíc korun.
Převzato z deníku Vysočina.