Promítači: Digitalizace?Je to komické
Datum: 27. červenec 2006, 07:04
Autor: Milan Knob
Rubrika: Co se děje u sousedů
Není to jednoduché.
Jak tvrdí, zatím se nebojí, že by s digitalizací kin, do které se na Vysočině pouští například město Chotěboř, přišli promítači v Přibyslavi a dalších městech o chleba. Nedávno navštívil tradiční letní filmovou školu v Uherském Hardišti, kde se o digitalizaci vedly velké diskuse.
"Většina přítomných i já si myslíme, že zavádět do tradičního kinosálu systém DVD, na kterém údajně digitální kina pracují, je komické. Navíc není jisté, jestli digitalizace v kinech výrazně zvýší návštěvnost. Ze začátku možná ano, ale pak nastane problém, a to jak zajistit, aby provoz nebyl ztrátový a vynaložené investice se aspoň částečně rentovaly," vysvětluje promítač. Navíc podle jeho názoru ani vytváření kopií od některých starých filmů nebude tak jednoduché.
Zatím jen diskutují.
"O digitalizaci kina do budoucna uvažujeme. Zatím je ale celá věc ve stadiu diskusí. Určitě to ale nebudeme předkládat jako záměr zastupitelům," překvapil starosta Přibyslavi Jan Štefáček. V nejbližších měsících se tedy přibyslavské kino digitalizovat určitě nebude.
"Máme v objektu problémy s elektřinou, dokud ji neopravíme, nemůžeme přemýšlet o digitalizaci. Ale jak se ukazuje vývoj v oblasti filmového promítání jde kupředu. My chceme v Přibyslavi kino zachovat i do budoucna a udržet zájem diváků. Slyšel jsem, že Chotěboř bude digitální systém zavádět. Jakmile začne fungovat, přijedeme se nejspíš podívat, abychom věděli o čem je řeč," dodal starosta.
Jaké jsou výhody digitalizace?
- zvuk i obraz je kvalitnější
- není třeba složitá obsluha promítacího systému
- odpadá například i problém s odesíláním filmových kopií
Převzato z deníku Vysočina
Komentáře:
Titulek: Vyhozené peníze
Není pravda, že obraz je kvalitnější, naopak. DVD pracuje s určitým rozlišením a přenesené na velké plátno to znamená čtverečkování obrazu. Vysokorozlišovací digitální promítání se do Chotěboře ještě nechystá, jednak je zatím minimum filmů s vysokým rozlišením, jednak ještě není rozšířena technologie pro přehrávání vysokapacitních disků. Takže veškerá výhoda spočívá v tom, že se za některé filmy ušetří pár korun za dopravu (v porovnání s náklady na digikino) a že promítač nebude muset vyměňovat kotouče. Vzhledem k tomu, že stejně bude přítomen, to nic neřeší, neušetří se na tom. Proč jen za některé filmy? Protože zdaleka ne ke všem filmům kupují a přeprodávají distributoři práva na veřejné projekce z DVD. V digitálním kině v Chotěboři tak za dva milióny bude možné vidět Novou, Primou a Čétéčkem stokrát ohrané staré filmy, ale ne novinky, premiéry. Na staré a ohrané filmy ovšem jistě nepřijde tolik lidí (zvláště když si je mohou půjčit v půjčovně domů za 40 Kč pro celou rodinu), aby zaplatili provoz a tak koncept digitálního kina v Chotěboři znamená kromě investice ještě další zvyšování nákladů, zejména v zimě, kdy je nutné topit. To nakonec povede k zániku kina (jako ve spoustě měst v ČR) v okamžiku, kdy zastupitelé budou potřebovat výrazně snížit dotaci kina z důvodu nějaké investice nebo vyřešení nějakého náhlého problému nebo čistě z úsporných důvodů. Navíc toto digitální kino neumožní například cestopisné přednášky a další formy pořadu, při kterých je třeba ovládat projekci z jeviště, protože zařízení pro projekci bude pouze v kabině promítače. Za dva tři roky, kdy bude vysokorozlišující technologie běžně k dizpozici, bude mít chotěbořské kino nevhodnou technologii, kterou ale bude nutné používat ještě řadu let, aby byl její nákup ospravedlněn a zastřeno chybné rozhodnutí, za které samozřejmě nikdo neponese zodpovědnost. Celá digitalizace chotěbořského kina je tak pouze luxusní hračkou, o jejímž nákupu rozhodly nekompetentní a nezodpovědné osoby, konkrétní chotěbořští občané, zastupitelé. Na základě doporučení odborníků jsem několikrát navrhl nákup jiné kategorie projektoru a jiného zvukového zařízení, které by bylo univerzálnější, umožnilo digitální projekce filmů i další formy programu nejen v kině, ale za zlomek peněz. Nicméně doporučení odborníků nebyla vyslyšena a tak Chotěboř ukáže ostatním městům cestu, kterou rozhodně nemá smysl chodit.
Titulek: Re:Vyhozené peníze
Na druhou stranu - někdo to asi musí říci: " Tudy ne přátelé! ".
Titulek: Re:
Spousta lidí, když vidí digitální hned to zamění za kvalitnější, málo lidí tuší, že i u fotoaparátů je pořád nejkvalitnější fotka z klasického filmu. Až někdo vyrobí 20Mpix fotoaparát, tak se o tom můžeme bavit...
Titulek: Re:Re:
20Mpix fotoaparáj existuje, ale stojí tolik, že je až nereálné si ho pořizovat.
Takže kvalita dosažená digitálně stojí neskutečné peníze....
Titulek: Digitálně
Jenže zatímco u digitálních fotoaparátů pro výrobu 10x15 fotek bohatě stačí i 3 megapixely a běžné se prodávají foťáky 5-6, takže ani u větších fotek běžný uživatel nic nepozná a má z digifoťáku jen výhody, přechod na digitální kino znamená jednoznačně nevýhodu a snížení kvality, výhody prakticky žádné nebo rozhodně neodpovídající investici a situaci Chotěboře. Za ty peníze by mohli zastupitelé Chotěboře pořídit do škol kvalitní digitální projektory za 30 tisíc, notebooky pro učitele i školení a pro děti by udělali mnohem více. Nebo by za ty peníze mohli udělat o jedno dětské hřiště navíc. A pokud se bavíme o kultuře, tak teď během prázdnin je třeba odkoupit vybavení Sokolovny, které jeho majitel, nájemce Sokolů, bude rozprodávat, aby získal zpět alespoň část peněz, které do rekonstrukce a vybavení Sokolovny investoval, když ji zachránil před spadnutím a když ji modernizoval a vybavil. Sokolové ho vypovězením 30 leté smlouvy podnikatelsky poškodili a ještě ho připraví o dost peněz, protože samozřejmě zdaleka ne všechny získá zpět prodejem vybavení. Dost budou stát i soudy, kterými asi bude vymáhat náhradu škody nebo minimálně své peníze zpět. Ty TJ Sokol samozřejmě nemá a Sokolovna tak bez topení, bez světel, rozvaděčů a všeho, co půjde odmontovat, bude do té doby (chátrat), než se najdou peníze buď u Sokolů nebo v městském rozpočtu. To, že to pak bude stát mnohonásobně více, je jasné, ale město Chotěboř raději vyhodí prachy za digitální kino, než za to, aby byla Sokolovna v provozu už od podzima. Vím, že jsem to psal už i jinde, ale dokud se nebude obecně vědět, jaké dělá zastupitelstvo chyby a jak ve skutečnosti kašle na kulturu, tak nepřestanu.
Titulek: Re:Re:Re:
Ano, měl jsem to napsat jinak. Až vyrobí 20Mpix fotoaparát, který bude stát do 50.000 tak potom ano ;-).
Jinak je samozřejmě jasné, že na fotky 9x13
je i 3Mpix skoro hodně.
A co se týče projekce z DVD, tam bych se o kvalitu obrazu pomalu začínal bát...
Titulek: Parametry
Máme v chotěbořském kině vyzkoušený projektor dva roky starý, za 130.000 s parametry 3100 ANSI lumenů, rozlišením až cca 1600x1200. Bohatě stačí. Dnes se ale už za 70.000,- prodávají projektory se svítivostí 3500 ANSI lumenů, kontrastem 2500:1 a rozlišením 1280x1024. Plánovaný projektor má sice o něco lepší parametry, ale bude stát 480.000,-. To opravdu nedává smysl, stejně jako řada dalších položek v digitalizaci kina. Viz http://www.jiricisar.com/blog/item.php?num=1150274773
Titulek: digikino
Diskuse o tom jestli digi nebo nedigi se mi zdá směšná. Pan Pravda asi zapomněl na to, že žijeme ve světě digitálních technologií.
Taky se mi zdá nefér obecně tvrdit, že na kotouči do kina putuje mnohem lepší kvalita. Není to pravda. Možná tak při premiéře člověk ocení kvality nepoškozené kopie. Když mnohokrát přehrávaná kopie po několika měsících dorazí do kina v malém městečku, kvalita na kotoučích je tam špatná, že si člověk myslí, že sleduje historický film ;-)
Titulek: Re:digikino
Nezapomněl :-). Pracuji v americké počítačové firmě, používám PC, ntb, digifoťák, kameru, skener, mobil, HDD DVD rekordér, vizualizér a řadu dalších vymožeností digitálního světa, jehož výhody jsou obrovské. Nicméně tím, že žijeme v digitálním světě, se nedají obhájit vyhozené peníze ani z principu nepravda, že projekce z DVD je kvalitnější než z filmového pásu. Z principu není, i když Vaše připomínka týkající se ohranosti filmové kopie je jistě správná. Zrovna tak ale mohu posloužit příklady poškozených DVD. Když se přetrhne pás, dá se za chvíli pustit znovu, když na DVD uděláte větší rýhu, už ho nepřečtete vůbec. Nemluvě o přeskakování, zadrhávání a dalších vadách, ke kterým může dojít a běžně dochází i při opatrném zacházení. Projektory používáme v práci denně, mám s nimi zkušenosti i při použití v kultuře, v chotěbořském kině. Já jsem rozhodně pro vybavení kina digitálním projektorem. Ovšem ne tím navrženým a s tím vším nevyužitelným drahým balastem okolo. Já jsem proto, aby z uspořených peněz další výhody digitálního světa získaly obě základky i ZUŠ, KD Junior, dětský domov v Nové Vsi atd. Bylo by to jistě lepší, než utratit šílené peníze za příliš luxusní a neperspektivní řešení v chudé Chotěboři v době, kdy běžná kina krachují pro nezájem, multikina se ostře perou o zákazníky a půjčovny oznamují výrazný pokles zájmu o půjčování filmů (kvůli stahování a kopírování).