Již delší dobu nosím v hlavě nápad na sesumarizování možností, jak se připojit k internetu v Chotěboři. Osobně vím, že laické veřejnosti se informace hledají buďto velmi obtížně, nebo ještě hůře. Tak jsem si dal za cíl v mém dnešním článku danou problematiku osvětlit. Ono vlastně není ani divu, že někteří jedinci v této oblasti tápou, přeci jenom televizní masáž, ať už v podobě „Falešných sobů“, či „Internetu za korunu a mobilu k tomu zdarma“, v dnech předvánočních nabírá na obrátkách, a tak se může stát, že nejeden člověk je z toho rázem jelen :-). Závěr minulé věty prosím berte opravdu jen jako přirovnání a nehledejte v ní žádné jinotaje z Chotěbořské internetové scény.
Ale pojďme začít. Zde, na začátku mého článku, bych Vám rád objasnil několik hojně používaných termínů z internetové „branže“, aby se v článku orientoval úplně každý.
Provider - poskytovatel připojení k internetu.
DL – zkratka pro download, česky „stáhování“.
UL – zkratka pro upload, česky „nahrávání“, nebo taktéž „vysílání“ dat do internetu.
bit, Byte, kB, MB, GB, TB – jedná se o jednotky, které vyjadřují velikost určitého bloku dat. V souvislosti s internetem se spíše tyto jednotky vztahují na jednotky času, které pak mají tvar např. kB/s a vyjadřují množství dat, které je uživatel za určitý časový úsek schopen stáhnout, či vyslat do internetu. Připojení k internetu se uvádí v jednotkách kbit/s (např. 64 kbit/s, 128 kbit/s, 512 kbit/s, atd.) Abychom z tohoto čísla dostali číslo, které nás zajímá o mnoho více a sice přibližnou hodnotu rychlosti stahování dat, musíme předchozí rychlost vydělit osmi. Osmi proto, protože 1B (Byte) = 8bit. V praxi toto bude znamenat, že pokud vlastníte linku s garantovanou rychlostí 512kbit/s, budete maximálně stahovat data rychlostí přibližně 64kB/s a budete tedy schopni stáhnout průměrnou skladbu ve formátu mp3 (3,5MB) za zhruba 55sekund. Více informací najdete třeba na Wikipedii (
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kb/s).
FUP – obecní charakteristika (zdroj -
http://www.adsl.cz/fup.php) :
Pravidla Fair User Policy jsou charakterizována souborem technických možností, jak zaručit vyvážený provoz širokopásmových služeb přístupu k internetu pro všechny uživatele. Podstatou je omezení uživatelů, kteří překračují sjednaný objem dat, který je stanoven charakterem služby, těmto uživatelům je snížena priorita datového toku a může po určitou dobu dojít ke snížení přenosové rychlosti. Tato pravidla jsou užívána především na agregovaných linkách, cílem je zajistit stejně kvalitní přístup ke službě všem uživatelům v jedné agregační skupině. Pravidla jsou nejčastěji uplatňována při používání např. tzv. P2P sítí (velký objem přenesených dat). Při hodnocení provozu je však třeba vycházet z dlouhodobého zatížení přípojky a služby, kterou si uživatel zvolil a která již obsahuje některá omezení, např. v celkově přenesených datech za měsíc.
Laicky řečeno – FUP je jakési omezení rychlosti při překročení předem dané kvóty měsíčního datového toku (tzn. součet odeslaných a přijatých dat za zúčtovací období).
Ještě laičtěji řečeno – Máte dejme tomu připojení rychlostí 512kB/s DL a FUP nastavený na hodnotu 5GB. Do hodnoty součtu stažených a odeslaných dat 5GB vám linka „jede“ stále rychlostí 512kB/s. Po překročení této hranice Vám Váš provider linku „zabrzdí“ na předem stanovenou nižší rychlost a Vy jste nuceni za Vaše překročení limitu být připojení touto nižší rychlostí až do náběhu nového účtovacího období, nebo všechna odeslaná a přijatá data nad oněch 5GB zaplatit zvlášť (dle smluvních podmínek).
Tak, snad už jsem velmi zhruba a zběžně zmapoval několik důležitých zkratek, vyjasnil pár pojmů, a tak se můžeme vrhnout přímo na internetové připojení v Chotěboři. V našem městě působí mnoho firem zabývajících se internetovou konektivitou. Některé z nich jsou více solidní, jiné méně, další vůbec. Chtěl bych se vyhnout subjektivnímu hodnocení, sice mnohdy podloženému fakty, avšak mohl bych být nařčen z nadržování/reklamy, a tak zhodnocení daného typu připojení nechám vždy na čtenáři. Nebudu taktéž vypisovat u každého providera všechny jeho tarify. Zajedno by to bylo nošení dříví do lesa, protože každý provider má svoje detailní ceníky, a za druhé bych u toho asi strávil mládí :-) Vypíši tedy vždy jeden a na zbytek uvedu internetový odkaz. Přeci jenom v tomto článku půjde o to spíše seznámit čtenáře s možnými internetový providery jako takovými, studium jejich ceníku nechť, prosím, každý provede sám dle svých potřeb a svých nároků. Nebudu také vypisovat speciální nabídky alá „mobilní telefon zdarma“ či podobné nesmysly, kterými se soudný člověk určitě nebude při výběru dlouhodobějšího připojení zabývat.
ADSL
1. poskytovatel – O2 (dříve Český Telecom)
(web
http://www.cz.o2.com/fixed/cz/firmy/internetove_pripojeni/index.html)
02 se svými ADSL tarify nabízí několik druhů internetového připojení, lišících se jednak datovými limity, rychlostmi, tak i měsíčními paušály. Namátkou jsem si vybral:
Tarif: O2 Internet Expres 512
Parametry:
DL rychlost - 512 kb/s
UL rychlost - 128 kb/s
Měs. paušál - 475 Kč včetně DPH
Aktivace - 1 Kč (platí při podpisu smlouvy na dobu 12 měsíců)
FUP - ano, 1GB, poté se linka omezí na DL 64kb/s, UL 64kb/s.
K tomuto připojení notno podotknout, že zároveň s poplatkem za internet (475kč) budete nuceni platit paušál za provoz pevné telefonní linky. Na www stránkách 02 jsem i přes usilovné hledání výši tohoto poplatku nenalezl, avšak pokud si dobře vzpomínám, tak nejlevnější telefonní tarif, který lze současně využít s ADSL připojením, stojí něco okolo 300kč. Na stránkách providera je taktéž k dispozici ověření dostupnosti ADSL (
http://adslcheck.o2shop.cz/index.aspx).
2. poskytovatel – GTS Novera (dříve Nextra)
(web
http://www.gtsnovera.cz/)
Tarif: Novera DSL Fun 512/128 kbps
Parametry:
DL rychlost - 512 kb/s
UL rychlost - 128 kb/s
Měs. paušál - 470 Kč včetně DPH
Aktivace - 1 Kč, modem za 1 Kč
FUP - ano, 2GB, poté se linka omezí na DL 64kb/s, UL 64kb/s.
Také u tohoto typu připojení jste nuceni platit poplatek za pevnou telefonní linku. Jedná se prakticky o shodnou nabídku s tou od O2, avšak z dvojnásobným FUPem. Uživatel má možnost si dokoupit dodatečný objem dat poskytovaných s plnou efektivní rychlostí v dodatečných blocích o velikosti 2 GB za cenu 60 Kč. Nevyčerpaný dodatečně objednaný objem dat v daném kalendářním měsíci je automaticky převeden do prvního následujícího kalendářního měsíce a připočten k jeho základnímu objemu.
3. poskytovatel – České Radiokomunikace (dříve Bluetone)
(web
http://www.radiokomunikace.cz/cs)
Tarif: Classic ADSL Standard 512/128 kbit/s 1:50
Parametry:
DL rychlost - 512 kb/s
UL rychlost - 128 kb/s
Měs. paušál - 463 Kč včetně DPH
Aktivace - zdarma, modem zdarma.
FUP - ano, 2GB
Také u tohoto typu připojení jste nuceni platit poplatek za pevnou telefonní linku. Ceník dále praví:
„Zákazník si může vybrat, jak bude ošetřen přenos dat nad limit: buď cenová přirážka 40,00 Kč (47,60 Kč s DPH)/1 GB přenesený nad limit, ale stálý provoz bez rychlostních omezení, nebo snížení rychlosti při hrozícím překročení limitu, ale stálá měsíční cena bez navýšení.“
Tento provider dále poskytuje služby Premium ADSL (http://www.radiokomunikace.cz/cs/domacnosti/internet-a-telefonovani/premium-adsl/cenik.ep/), které však nelze v Chotěboři prozatím využít, a tak je ani dále rozepisovat nebudu.
4. poskytovatel – Tiscali
(web
http://www.tiscali.cz)
Tarif: TISCALI ADSL 512
Parametry:
DL rychlost - 512 kb/s
UL rychlost - 128 kb/s
Měs. paušál - 470 Kč včetně DPH
Aktivace - 1Kč bez DPH
FUP - ano, 2GB
To samé připojení v bledě modrém jako předešlé, stále platí nutnost platit poplatek za pevnou linku. Zde je ale firemní ceník značně strohý v otázce ceny modemu a následné rychlosti linky po překročení FUP limitu.
5. poskytovatel – Volný
(web
http://web.volny.cz)
Tarif: VOLNÝ Internet 512
Parametry:
DL rychlost - 512 kb/s
UL rychlost - 128 kb/s
Měs. paušál - 392 Kč včetně DPH
Aktivace - zdarma, nejlevnější modem za 1535 Kč vč. DPH
FUP - ne, avšak po stažení >2GB dat uživatel doplácí 237 Kč vč. DPH za každé započaté 3GB
Rychlost linky stejná jako u všech výše zmiňovaných tarifů, FUP taktéž. Oproti jiným je u tohoto připojení nižší měsíční paušál, avšak zase naopak se platí plná cena za ADSL modem. Ceník dále hovoří o dat. limitu 2GB, po jehož překročení je každý započatý blok dat účtován. Konkrétně je to 237 Kč vč. DPH za každé započaté 3GB.
Bezdrátové připojení
1.poskytovatel – Inco s.r.o. Chotěboř
(web
http://www.inco.cz)
Tarif: Mail 06
Parametry:
DL rychlost - 1024 kb/s
UL rychlost - 256 kb/s
Měs. paušál - 475 Kč včetně DPH
Aktivace - od 2000 Kč do 2500 Kč dle složitosti připojení
Maximum přenesených dat v silném provozu - 200MB
Maximum přenesených dat ve slabém provozu - 700MB
Maximum přenesených dat v nočním provozu - bez omezení
1MB navíc v silném provozu – 4 Kč
1MB navíc v slabém provozu – 1,5 Kč
Pozn. - Slabý provoz od 16:00 do 7:00 a víkendy a svátky od 0:00 do 24:00, noční provoz 0:00 – 05:00 hod.
Firma nenabízí svůj ceník k nahlédnutí volně na internetu, avšak rádi Vám ceník po předchozí domluvě zašlou třeba e-mailem. V nabídce jsou také tarify bez jakéhokoliv zpoplatňování přenesených dat, konkrétně tarify „128/64“ a „256/64“ za 420, resp. 650 Kč bez DPH/měs. o rychlostech, které vyplývají z jejich názvů.
2.poskytovatel – Leonet Chotěboř – Leoš Jelínek
(web
http://www.leonet.cz)
Z firemních internetových stránek se toho opravdu moc nedozvíte, o tarifech vůbec nic. Bylo mi sice telefonicky přislíbeno zaslání ceníku, avšak chápu časovou vytíženost majitele a tak přesné data o tarifu do článku doplním později. Já sám jsem vlastníkem tohoto druhu připojení, a tak si troufám říci, že jej dokáži víceméně přesněji popsat. Jedná se o klasické připojení od p. Jelínka, tedy rychlost okolo 512kb/s u DL, UL o něco málo nižší, cena je 490 Kč vč. DPH/měs. Cena zřízení se pohybuje dle náročnosti v závislosti na tom, zda-li je již v okolí vybudována infrastruktura, či nikoliv. Jestli je na připojení uplatňován FUP nevím, protože nejsem náruživý „stahovač“, avšak od kamarádů vím, že při urputném downloadu se po nějakém čase rychlost sníží. Přesné parametry ale neznám. Co mne u psaní tohoto článku mile překvapilo, byl výsledek měření rychlosti internetu na stránce
www.rychlost.cz, inu podívejte se sami.
3.poskytovatel – FORTECH, spol. s r. o.
(web
http://www.fortech.cz)
Tato firma nabízí nepřeberné množství tarifů. Jak bezdrátových, tak i ADSL. A proto u ní nebudu vypisovat jeden za všechny, ale nechám na Vás, abyste si sami prohlédli jejich ceník (
http://www.bezdrat.net/cenik.html).
4.poskytovatel – V.H.S. Computer
(web
http://www.vhscomp.cz/)
Firma na svých stránkách nabízí také nepřeberné množství tarifů a druhů připojení, avšak žádný srovnatelný s těmi, které jsem uváděl v minulých případech, tedy 512/128 kb/s. Celkem úsměvné je datum, od kterého ceník platí, a sice – 1.3. 2001 :-) Dále se z ceníku můžeme dočíst, že svoje připojení realizují prostřednictvím havlíčkobrodské firmy Aicom (http://www.aicom.cz), předpokládám tedy, že jejich nabídka bude buď stejná, nebo přinejmenším podobná, a tak je jako samostatného providera vypisovat nebudu.
A to by asi, milí přátelé, bylo z Chotěbořské internetové scény vše. Můžete samozřejmě namítnout, že je zde dále možné zřídit připojení typu Dial-up, nebo ISDN, avšak tyto druhy připojení jsou buď zastaralé a šíleně pomalé, nebo méně zastaralé, ale šíleně drahé, takže je v článku neuvádím. Doufám tedy, že jsem zmapoval všechny „rozumné“ cesty, kterak na internet na Chotěbořsku, avšak je možné, že jsem mohl neúmyslně nějakou alternativu přehlédnout. Pokud tedy víte o něčem dalším, tak neváhejte a napište vše do komentářů (nebo ke mně na mail –
kujonek@gmail.com) a já to následně do článku rád doplním. Závěrem snad už jen popřeji šťastnou ruku při volbě připojení a osobně bych byl velice rád, kdyby Vám k tomu pomohl i můj článek ;-)