Je to téměř rok, co Chotěboř navštívil předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Při loučení nás s úsměvem vyzval, ať v Chotěboři založíme pirátskou buňku. Co se zprvu zdálo jen v nadsázce míněná poznámka na rozloučenou, stalo se nakonec skutečností - v sobotu 18. února 2017 totiž bylo v Chotěboři úspěšně
založeno místní sdružení Pirátů.
Piráti nejsou jen „stranou stahovačů a huličů“, jak se mnoho lidí domnívá.
Program Pirátů pokrývá veškerá společenská témata včetně ekonomiky, vzdělávání či zdravotnictví. Hlavní důraz je ovšem stále kladen na ochranu soukromí občanů a jejich práva na svobodné šíření informací, což je téma stále více a více aktuální. Důležitými pirátskými tématy jsou ale například i transparentní a otevřený stát (např. aktuálně hodně diskutovaný registr smluv), či ochrana dalších základních občanských práv a svobod.
Na rozdíl od nově zakládaných politických stran či hnutí, u kterých není jasné, kdo za jejich založením stojí či s jakými úmysly na politickou scénu přichází, se u Pirátů ničeho takového bát nemusíte – a to minimálně ze tří důvodů:
Piráti jsou
zavedenou stranou – na české politické scéně působí již osm let (například vládnoucí politické hnutí ANO bylo založeno teprve před pěti lety). A každým rokem jsou viditelnější a úspěšnější. V pražském zastupitelstvu působí hned čtyři zástupci Pirátů, v Mariánských Lázních mají dokonce pirátského starostu. Čeští Piráti jsou navíc součástí celoevropského pirátského hnutí, které má své kořeny ve Švédsku. Největší úspěch doposud zaznamenala Pirátská strana na Islandu, kde v parlamentních volbách skončila na třetím místě.
Piráti jsou
demokratickou stranou. Nejvyšším orgánem strany je celostátní fórum, které je složeno ze všech členů strany. Rozhodující hlas tak nemá jen několik nejvyšších představitelů strany – ale všichni její členové. Piráti také nejsou stranou jednoho muže (i když Ivan Bartoš je bezpochyby nejznámější tváří Pirátů). Od jejího založení se na postě předsedy strany vystřídalo již pět osobností.
A hlavně - Piráti jsou
otevřenou a transparentní stranou. Veškerá pirátská komunikace je přístupná na internetu široké veřejnosti. Stejně tak všechny pirátské schůze jsou veřejné. Pirátští zastupitelé vyplňují v evidenci lobbistických kontaktů, s kým se scházejí a o čem jednají. Veškeré platební transakce jsou viditelné na transparentním účtu. A mohli bychom pokračovat dál. Tato otevřenost a transparentnost má samozřejmě i svá úskalí, ale výhody jednoznačně převládají – a právě v tomto je obrovská konkurenční výhoda Pirátů oproti všem ostatním politickým stranám či hnutím.
Pokud chcete poznat, jak to u chotěbořských Pirátů chodí (anebo pokud byste dokonce chtěli rozšířit naše pirátské řady), přijďte se podívat na jednu z našich - jak už to u Pirátů bývá - veřejnosti otevřených schůzí, které se budou pravidelně konat přibližně jednou za měsíc.
Nejbližší schůze proběhne v neděli 26. března od 20:00 v komunitním centru Zastávka194 (Kohoutův dům, č.p. 194 na chotěbořském náměstí).
Pokud byste nás chtěli poznat méně formálně (a současně udělat dobrý skutek), můžete se k nám přidat v sobotu 8. dubna, kdy se budeme spolupodílet na akci
Ukliďme Česko.
A pokud nás zatím chcete jen zpovzdálí sledovat, podívejte se na naše
facebookové či
webové stránky.
Náš cíl pro rok 2017 je jednoznačný – dostat Piráty do poslanecké sněmovny!
Vaši Piráti
Michal Křivohlavý (michal.krivohlavy@pirati.cz),
Roman Kubát a
Tomáš Dostálek