Mistrovství ČR v letecké akrobacii

Datum: 20. duben 2014, 09:07
Autor: Petr Bukáček
Rubrika: Aeroklub Chotěboř
Letiště Chotěboř je veřejným vnitrostátním letištěm, ležícím v samotném centru Kraje Vysočina. Místo je působištěm občanského sdružení Aeroklubu Chotěboř, soukromých leteckých provozovatelů a v posledních letech především stále se rozrůstající letecké show, jejíž program láká návštěvníky ze širokého okolí. V letošním roce se, třetí červnový týden, stane letiště místem hostování mistrovství České Republiky v letecké akrobacii letounů a doplní tak nabitý program samotné letecké show, která celé klání v neděli 22. června zakončí. V následujících řádcích se od samotného vzniku letiště přesuneme o sedmdesát let do současné doby a představíme moderní podobu letiště, jehož členové se každým rokem snaží zkvalitňovat služby poskytující letecké veřejnosti. Poté představíme samotnou leteckou show a zmíníme program, který přivedl do Chotěboře spoustu zajímavých letadel v ročnících minulých a jistě představí zajímavá čísla i v roce letošním.

Za vznikem letiště v Chotěboři se musíme přesunout do roku 1945, kdy parta nadšenců na opuštěném pozemku za zdmi hřbitova provedla první pokusné starty na pořízeném větroni. Na konci 40.let se letiště přesunulo do místa současného působiště, i když původní hangáry vyrostly na opačné straně vzletové a přistávací dráhy, než na které je můžeme najít v dnešní podobě. V roce 1951 vstoupila chotěbořské pobočka sdružení dobrovolného svazu civilního letectví do rukou Svazarmu a létání jako branný sport začalo mít v Chotěboři zelenou. Současnou podobu vzletové a přistávací dráhy dostalo letiště až v letech 70tých a společně s dráhou byla svépomocí zbudována i provozní budova a první hangár na místě u obce Počátky, kde letiště stojí do dnešních dob.

Dnes na letišti v Chotěboři, mimo létání pro vlastní potěšení, probíhá výcvik nových zájemců o pilotní licenci, letiště slouží jako možný prostor pro potřeby integrovaného záchranného systému a každým rokem jeho členové pořádají úspěšnou leteckou show, jež se v posledních čtyřech letech rozrostla do podvědomí široké odborné i neodborné veřejnosti. Na letišti stojí dva hangáry pro umístění letadel, v současné době vrcholí výstavba hangáru třetího a na letní období je naplánována stavba hangáru čtvrtého. Na letišti v Chotěboři se rozrůstá působení soukromých majitelů letadel, kteří využívají základnu rozrostlého Aeroklubu s dlouholetou tradicí, pro své lety nad Vysočinou. Ovšem ani samotný Aeroklub nezůstává pozadu a jeho členové výrazně inovují své prostředí. V posledních letech byla významnou výstavba nové kontrolní věže pro dispečery letového provozu, která vznikla na základech provozní budovy a byla vybavena moderními komunikačními a meteorologickými systémy. Společně s rekultivací vzletové a přistávací dráhy, která na letišti proběhla se zvýšila kvalita nabízených služeb pro piloty letounů z různých koutů republiky, ale i mimo ni. Na letišti proběhla i modernizace systému pro uskladnění a distribuci pohonných hmot a samotného zázemí provozní budovy, ale i příjezdových ploch k letišti. Letiště a jeho členové je v současné době připraveno i na inovace budoucí, které by dále zvyšovali kvalitu nabízených služeb. Možným zkvalitněním do budoucna by mohlo být zavedení osvětlení pro noční létání, které by letiště jistě ještě více zatraktivnilo.

V posledních čtyřech letech probíhá na letišti dětský den, který je doprovodem veliké letecké show, jejíž program přináší do Chotěboře každým ročníkem nová zajímavá letecká vystoupení. Letecká show má v Chotěboři tradici již 25 let, ale teprve poslední ročníky rozšířily její hranice a přilákaly tak nové návštěvníky a nové možnosti. Program letecké show se snaží o souhrn významných momentů z historie letectví a každým rokem představuje letadla historická, která stála u významných okamžiků světových dějin, až po letadla představující to nejmodernější, čeho je současné lidstvo schopné dosáhnout. Každoročně na letišti vystupují nadzvukové stíhačky armády České republiky a velmi atraktivní jsou vystoupení akrobatických pilotů na nejsilnějších speciálech schopných posouvat hranice lidských možností. Zmiňme zde vystoupení akrobatické skupiny Flying Bulls, která v Chotěboři ukázala svůj program, vystoupení pilota světové série Red Bull Air Race Martina Šonky, či chotěbořského pilota Jana Adamce, člena reprezentace České republiky v letecké akrobacii, kategorie Unlimited. Minulé ročníky přivedli na letiště v Chotěboři i zvučná jména letounů z celého světa, představily se legendy v podobě letounu Supermarine Spitfire či P-51 Mustang.

Letošní ročník letecké show je naplánován na neděli 22. června 2014. Samotné letecké show bude ovšem předcházet již zmíněné mistrovství České republiky v letecké akrobacii letounů, které započne 19. června. Během třídenního klání budou piloti čtyřech kategorií Sportsman, Intermediate, Advance a kategorie nejvyšší Unlimited soutěžit ve čtyřech disciplínách o medailové pozice v jednotlivých kategoriích a zároveň o Pohár města Chotěboř a Pohár Kraje Vysočina. Disciplíny budou létány podle scénáře tajné, veřejné a volné sestavy, které doplní freestyle lety v poslední den mistrovství tedy sobotu 21. června. Program samotné letecké show je stále v jednání, ovšem i letos slibuje velmi zajímavá vystoupení. Vystoupí zde vítězové jednotlivých kategorií mistrovství, akrobatické lety doplní armádní stíhačky a v jednání je i přílet vojenského letounu Casa C-295, představí se akrobatická skupina Follow-me a je možné, že spatřit půjde i skupinu Flying Bulls. Letecká show bude jistě nabitá a pokud byste se na ni i vy rádi podívali, můžete aktuální novinky sledovat na internetových stránkách www.airshowchotebor.cz.

Letiště v Chotěboři, s dlouholetou leteckou historií má jistě pilotům co nabídnout a my bychom Vás rádi pozvali na jeho návštěvu a setkání s leteckými fanoušky z jeho členské základny. Pokud Vás program letecké show nalákal, rádi Vás uvidíme ve dnech 19.-22.června 2014 rovněž na půdě našeho letiště.

Za členy letiště Chotěboř Vám přeje spoustu příjemných leteckých zážitků,
Petr Bukáček.
x x x

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
14.04.23 22:42 Ondřej Pravda
11.05.23 15:36 Ondra Marek
25.05.23 17:15 Milan Knob
30.05.23 13:35 Jaroslav Ludvík
30.05.23 13:34 Jaroslav Ludvík
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
SPORTOVNÍ ODKAZY

SPORTOVNÍ KONTAKTY
img HC Chotěboř: zc.liame@robetohc.ch

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2023-05-17 02:53:23 owuna
2022-10-11 21:53:56 jana Pilná
2022-10-09 13:27:03 Josef
2022-10-04 21:08:31 Josef
2022-06-09 14:13:12 Ondra
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Hledáte ubytování?
Doporučujeme stránky na partnerském portálu MegaUbytko.cz: ubytování Vysočina nebo levné ubytováni Vysočina, kde najdete chaty, chalupy apartmány a penziony podle Vašich představ.

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky