Letecká show Chotěboř 21. června 2015

Datum: 30. březen 2015, 11:21
Autor: Petr Bukáček
Rubrika: Aeroklub Chotěboř
Již pátým rokem se třetí červnová neděle tohoto roku promění na letišti v Chotěboři v letecký svátek nabitý vzrušením na zemi i v oblacích. Letos je to přesně 70 let, kdy došlo v okolí Chotěboře k prvním pokusům o vzlet s bezmotorovým letadlem a za celou svou historii zde byla létání věnována spousta práce a místní letiště prošlo několika výraznými změnami, až se dostalo do podoby, v jaké ho známe i dnes. Připomínce tohoto vývoje a zásluhy všech, kteří se na budování letiště v Chotěboři podíleli, bude věnována i letošní letecká show, která svým návštěvníkům nabídne průřez historií letectví završený ukázkami nejmodernější letecké techniky.

Připomeňme si nejdříve společně několik zásadních okamžiků, kterými létání v Chotěboři prošlo a později se dočtěme i o tom, co organizátoři letecké show pro letošní ročník připravují.

Novodobá historie letiště Chotěboř se datuje od roku 1945, kdy se po válce sešla parta nadšenců, kteří si obstarali první kluzák a na pozemcích za dnešním chotěbořským hřbitovem prováděli první pokusné starty. Za pomoci továrníka Eckhardta byly získány pozemky za dobkovským lihovarem, kam se přesunula později letová činnost. Po ustanovení dobrovolného svazu civilního letectví — DOSLET, se chotěbořští piloti stali jeho součástí a koncem 40. let byl vybudován dřevěný hangár na kraji lesa u Dobkova. V roce 1951, se vznikem Svazarmu, byla chotěbořská pobočka DOSLETu zařazena do Svazarmu a létání jako branný sport začalo mít zelenou. Postupně začalo být letiště u Dobkova malé a za pomoci Svazarmu došlo k jeho rozšíření do dnešní podoby.

V padesátých letech se sídlo dnešního chotěbořského aeroklubu stěhuje do současných prostor u Počátek. Současně s tím začala zlatá éra sportovního létání na chotěbořsku, podporovaná Svazarmem, městem Chotěboř a tehdejšími Chotěbořskými strojírnami. Současnou podobu vzletové a přistávací dráhy dostalo letiště v 70. letech. Svépomocí aeroklub postupně postavil dnešní hlavní hangár, dílnu, garáže, podzemní nádrž pohonných hmot a nynější provozní budovu. Tolik historie. Dnes Aeroklub Chotěboř a jeho členové kromě létání pro své vlastní potěšení zajišťují i výcvik nových zájemců o pilotní licenci. Hlavně ale zajišťují provozuschopnost veřejného vnitrostátního letiště a organizují každoroční leteckou show, která se těší účasti návštěvníků ze širokého okolí.

Letošní ročník letecké show bude, jak je již výše zmíněno, věnován památce vývoje létání v Chotěboři. Při této příležitosti se jeho program spojí i s oslavami 750 let od založení města Chotěboř a v pátek před samotnou leteckou show proběhne v chotěbořském kině slavnostní ocenění zasloužilých členů Aeroklubu a prezentace historických fotografií mapujících průřez historie létání a vzniku Aeroklubu.

Samotná letecká show se uskuteční v neděli 21. června a v jejím rámci si návštěvníci budou moci užít i bohatý kulturní program. Brány letiště se otevřou v 10 hodin a nedělní dopoledne bude věnováno zábavě pro děti i dospělé. Na podiu vystoupí výběr nejtalentovanějších zpěváků roku 2014 rádia Country, pro děti bude připravena řada soutěží a zábavných her, nebude chybět ani vystoupení chotěbořského tanečního týmu a dětský program pomyslně završí show Dády Patrasové.

Letecký program vypukne ve 2 hodiny odpoledne a v jeho bloku se mohou letečtí fandové těšit na unikátní letoun z letecké historie i současnosti. Program je stále v jednání, ale již nyní máme přislíbeny vystoupení Armády ČR a jejích Gripenů, letecké akrobacie mistrů České republiky z loňských závodů na letišti v Chotěboři Petra Kopfsteina a Martina Šonky či ukázku historické vzdušné bitvy s letouny z první světové války. Vrcholem leteckého programu bude vystoupení akrobatických skupin Follow me a Flying Bulls a přílet historického letounu amerického námořnictva typu Beechcraft BE58 Twin beech ze sbírky Českého leteckého ráje.

Byli bychom velmi rádi, kdybyste s námi letošní oslavu létání v Chotěboři sdíleli, můžeme Vám jistě slíbit nevšední zážitek a den plný nadšení na zemi i v oblacích. Sledujte nás na našich internetových stránkách a již nyní si neděli 21. června rezervujte k návštěvě jedné z největších leteckých show na sportovních letištích v České republice.
x x x x x x

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!

FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky