70 let létání v Chotěboři - 21. června 2015

Datum: 29. duben 2015, 08:50
Autor: Petr Bukáček
Rubrika: Aeroklub Chotěboř
„Dne 9. května 1945 v 18 hodin skončila II. světová válka pro město Chotěboř. Toho dne na večer projela první autokolona sovětské armády, když po tři dny předtím prchaly motorizované zbytky německé fašistické armády, která útěkem na západ se snažila padnout do zajetí spojeneckých západních vojsk.

Nastal čas spočítání ran a zúčtování. Nastal čas plánů do budoucna. Byli jsme mladí a celým srdcem jsme začali budovat mírový život a s ním i novou epochu československého letectví. V červnu a červenci došlo k odsunu spojeneckých armád a Československo začalo po šesti letech útlaku žít a plnit úkoly, které mu dávala jeho vlastní vláda. V červnu také se sešli první zájemci o sportovní letectví a zejména mladí chtěli brzy létat. Sešli jsme se v hotelu Modrá hvězda a založili aeroklub.

Nebyla letadla, hangár, letiště, ani instruktoři, mechanici a všechno ostatní, co k pořádnému sportu patří. Byli jen nadšenci, kteří měli obrovskou chuť něco dělat. Většina z nich byla zaměstnána v továrně Eckhardt & spol. a vedení závodu podporovalo naši činnost, jak mohlo. Dostali jsme polovinu montovaného dřevěného baráku. Za odvoz jedné rodiny do pohraničí jsme dostali dva kluzáky SG-38 a cvičný větroň typu Grunau Baby GB-II-b. Tenkrát se z trofejních letadel dělaly ohrady pro dobytek a nám jedna taková ohrada dala to, co jsme ohromně potřebovali.

První letiště bylo na podzim roku 1945 na polích mezi hřbitovem, tratí a polní cestou na Břevnici. Našim prvním instruktorem byl předválečný sportovní letec a vojenský pilot škpt. Jan Červenka. Začal výcvik balancováním proti větru a prvními smyky a skoky v přímém letu za pomoci gumového lana. Ti nejskalnější začali počítat první minuty svých budoucích desítek letových hodin. Začalo se plnit poznání, že na 90% pozemní práce připadne 10% letu. Vždyť první let v jednom metru nad zemí byl také prvním samostatným letem! Že nám byla zima, že občas nebylo co jíst? Hlavně, že se létalo! Získali jsme trofejní sanitku Ford, udělali generální opravu a začali shánět motorový naviják….“


Tato slova stojí na počátku, dnes již několikaset stránkové, kroniky Aeroklubu Chotěboř. Stojí na počátku dlouhé éry letectví, která se přesně před sedmdesáti lety zrodila v hlavách několika leteckých nadšenců a která za tuto dobu přispěla k rozvoji moderního vnitrostátního letiště poblíž města Chotěboř. Za sedmdesát let se událo neuvěřitelné množství zážitků, které ne vždy byly pouze příjemné, a které si v letošním roce, v rámci jedné z největších leteckých show na území České republiky, připomeneme. Dne 21. června, týden před začátkem letních prázdnin, proběhne na půdě dnešního moderního letiště v Chotěboři letecká show, která přinese spoustu zábavy na zemi i v oblacích. Jedná se již o pátý ročník letecké show, která se každým rokem těší rostoucímu zájmu návštěvníků.

Letiště v Chotěboři je dnes považováno za jedno z veřejných vnitrostátních letišť na území České republiky a díky inovacím, které v posledních letech probíhají, se stále rozrůstá. Členové Aeroklubu staví na svém pozemku již čtvrtý hangár, v minulých letech vybudovali moderní řídící věž a zrekonstruovali vzletovou a přistávací dráhu a dnešní podobu letiště by si fanoušci létání před sedmdesáti lety jistě dokázali jenom velmi těžko představit.

Právě jejich píli, i vytrvalosti členů, kteří následovali a kteří vedou Aeroklub k vzestupu i v současnosti, bude věnován letošní ročník letecké show. Detaily programu jsou zatím stále v jednání, již nyní je ale jasné, že celá show bude rozdělena do dvou částí – dopolední kulturní a odpolední letecké, během kterých na účastníky čeká den plný zábavy pro všechny věkové kategorie. Bude připraveno spoustu soutěží pro ty nejmenší, které vyvrcholí vystoupením Dády Patrasové a nudit se nebudou ani dospělí, kterým se o zábavu postará výběr talentů roku 2014 rádia Country a spousta dalších ukázek – kulturních i technických. Během celého dne bude pro návštěvníky připraveno bohaté občerstvení, přilehlá parkovací plocha a z Chotěboře na letiště bude jezdit v pravidelných intervalech linkový autobus.

Letecká show vypukne ve dvě hodiny odpoledne a rozhodně slibuje spoustu zajímavých ukázek. Účast již přislíbila například slavná akrobatická skupina Flying Bulls, jejíž členové pravidelně vystupují na leteckých show po celém světě. Jejich vystoupení doplní též domácí letecká skupina Follow me a pořadatelé jednají též s britskými vlastníky slavného vojenského letounu Catalina. Program slibuje spoustu ukázek špičkových pilotů akrobacie a též letounů, které stály u důležitých mezníků vývoje světového letectví.

Všechny detaily jsou ještě stále v jednání a my je pro Vás včas zveřejníme na našich internetových stránkách a v příštím vydání jednoho z našich článků. Poznačte si již nyní neděli 21. června v kalendáři a přijďte oslavit významné výročí letectví v Chotěboři společně s námi.

Těšíme se na Vaši návštěvu.
x x x x x

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
14.04.23 22:42 Ondřej Pravda
11.05.23 15:36 Ondra Marek
25.05.23 17:15 Milan Knob
30.05.23 13:35 Jaroslav Ludvík
30.05.23 13:34 Jaroslav Ludvík
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
SPORTOVNÍ ODKAZY

SPORTOVNÍ KONTAKTY
img HC Chotěboř: zc.liame@robetohc.ch

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2023-05-17 02:53:23 owuna
2022-10-11 21:53:56 jana Pilná
2022-10-09 13:27:03 Josef
2022-10-04 21:08:31 Josef
2022-06-09 14:13:12 Ondra
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Hledáte ubytování?
Doporučujeme stránky na partnerském portálu MegaUbytko.cz: ubytování Vysočina nebo levné ubytováni Vysočina, kde najdete chaty, chalupy apartmány a penziony podle Vašich představ.

SOMDIS v.o.s.
Autorizovaný servis - ELEKTRO

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky