ME v akrobatickém létání: ve vzduchu kralovali Rusové a Francouzi

Datum: 18. srpen 2017, 10:24
Autor: Petr Bukáček
Rubrika: Aeroklub Chotěboř
Leteckou exhibicí vyvrcholil evropský šampionát v akrobatickém létání v kategorii Advanced, který se od 3. do 12. srpna konal v Počátkách u Chotěboře. Podle očekávání se na medailových pozicích objevili favorizovaní Rusové a Francouzi.

Během sedmi soutěžních dnů se podařilo odlétat čtyři platné soutěžní programy, přičemž ten poslední absolvovalo pouze 23 nejlepších pilotů.

Soutěž o Pohár Ivana Tučka ve free stylu se nakonec nekonala. „Pro soutěže platí určitá pravidla týkající se oblačnosti. A ta byla v neděli příliš nízká. Proto jsme divákům nabídli místo toho exhibici ve free stylu. Myslím si však, že i přesto si to všichni užili,“ vysvětlil šéf pořadatelského týmu Jan Adamec.

Nejlepším českým pilotem byl Petr Kouřil, který obsadil 16. místo. Při troše štěstí však mohl atakovat i první desítku. „Jedna zbytečná chyba mě o místo na vyšších pozicích připravila,“ přiznal Petr Kouřil po závodech. „V jedné figuře jsem místo půlky udělal dvě čtvrtky, za což jsem dostal nula bodů. Je to škoda,“ podotkl. I přesto je však s celkovým umístěním spokojený.

Petr Kouřil začal létat už v osmnácti, letecké akrobacii se však intenzivně věnuje teprve od roku 2010. Ta ho však naprosto pohltila. „Důležité je vylétat se. Zautomatizovat si věci, na které pak nemusím myslet. Aby byl ale letecký akrobat úspěšný, tak je přímo nezbytné mít dobrého trenéra na zemi, který vám posléze řekne, co děláte špatně. Já se nevidím, můžu si myslet, že jsem figuru provedl správně, ale ve finále to tak být nemusí. Letecká akrobacie je hodně o intuici,“ říká.

Na nedělní exhibici se objevil i Daniel Tuček, syn legendárního Ivana Tučka, jenž předával putovní pohár mistrovi Evropy. Tradice putovního poháru Ivana Tučka tak byla právě na letošním evropském šampionátu v Počátkách v kategorii Advanced oficiálně založena.

Daniel Tuček se však účastnil nejenom oficialit, ale předvedl ve vzduchu akrobatickou ekvilibristiku se svým vrtulníkem. To, že je opravdový mistr, dokázal několika dech beroucími prvky. „Dělat akrobacii s vrtulníkem, na to musíte mít nadání. To se jen tak nenaučíte. Například couvání je velmi obtížný prvek a Dan jej jako jeden z mála perfektně zvládá,“ komentoval bezpečnostní manažer letiště Ivan Krejčí. Daniel Tuček je ve svém oboru opravdovou špičkou. Navíc stroj, se kterým v neděli létal (Eurocopter AS 350), je zapsán v Guinessově knize rekordů jako první vrtulník, který přistál na Mount Everestu.

Kromě toho nedělní program ozdobil též kapitán Ivo Kardoš se svým armádním Gripenem, který předvedl jak výtečné akrobatické kousky, tak například průlet v minimální rychlosti v pozici kobra, nebo průlet s vysunutým podvozkem. Diváci si dále mohli užít ukázku formací a na závěr nemohl chybět ani nejlepší český akrobatický pilot Martin Šonka.

Mistrovství Evropy v letecké akrobacii podpořil Kraj Vysočina a Město Chotěboř.


VÝSLEDKY ME V AKROBATICKÉM LÉTÁNÍ KATEGORIE ADVANCED

JEDNOTLIVCI
1. Dimitry Samokhvalov (RUS)
2. Loic Lovicourt (FRA)
3. Roman Ovchinnikov (RUS)

16. Petr Kouřil
28. Jaromír Čihák
36. Miroslav Černý
41. Adam Ondrejka


TÝMY
1. Rusko
2. Francie
3. Ukrajina

7. Česko
x
Tři závodní Suchoje a ruský Piper Aztec - takto si na obloze porozuměli piloti z Ruska a Ukrajiny, účastníci evropského šampionátu. Foto: Miloš Novák
x
Pomalý průlet nad Chotěboří. Letadla, původně vyrobená v padesátých letech pro armádu jako cvičná, pochází z aeroklubů po celé republice. Foto: Miloš Novák
x
Ceny pro letošní medailisty. Foto: Miloš Novák
x
Syn Ivana Tučka, Daniel s putovním pohárem pro letošního mistra Evropy. Tradice putovního poháru pro vítěze v kategorii Advanced založili právě na letošních ME v Počátkách. Foto: Miloš Novák

Komentáře:

Jméno a příjmení:

Email:

Titulek:

Text:(publikovaný text)

Toto pole ponechte prázdné

Než odešlete svůj komentář, zamyslete se nad 4 následujícími body:
1. Komunikace s ohledem na ostatní - zdaleka ne všichni návštěvníci těchto stránek znají Váš postoj (jméno, přezdívku) či pochopí Vaši ironii. Komenáře v kterých se hádají dva zúčastnění s nulovým přínosem pro ostatní, jsou zbytečné.
2. Zjitřené emoce - mnohokrát je lepší reagovat s určitým časovým odstupem, než pod účinkem adrenalinu překotně naťukat komentář bez hlavy a paty.
3. Pravopisné a morální normy - je možné, že Váš komentář bude číst hodně lidí a proto se snažte řídit pravopisnými pravidly - "neschazujte" sami sebe a snažte se být objektivní.
4. Diskuzní a chatovací stránky jsou jinde - komentáře pod články mají sloužit k věcným a konstruktivním poznámkám k danému tématu.

Nevyhovující komentáře budou smazány!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
6.01.24 20:12 Jaroslav Ludvík
28.01.24 20:13 Jaroslav Ludvík
15.01.24 16:24 Jaroslav Ludvík
29.02.24 08:45 Dobrá společnost
22.01.24 18:52 Jaroslav Ludvík
 Pořadí nejčtenějších článků za dva měsíce.
SPORTOVNÍ ODKAZY

SPORTOVNÍ KONTAKTY
img HC Chotěboř: zc.liame@robetohc.ch

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
2024-01-30 08:58:06 Tomáš
2022-10-11 21:53:56 jana Pilná
2022-10-09 13:27:03 Josef
2022-10-04 21:08:31 Josef
2022-01-26 14:19:34 Josef Karlík
FACEBOOK
WEB KAMERA
REKLAMA
TEXTOVÁ REKLAMA

Truhlářské potřeby TP
Velkoobchod s truhlářskými potřebami Chotěboř.

Ubytování na Vysočině
ekologické zemědělství, bedýnky