Ve čtvrtém ročníku unikátního srovnávacího výzkumu, který automaticky hodnotí 205 měst s rozšířenou působností, se Chotěboř umístila na 176. místě. Výzkum se zaměřuje na všechny oblasti, které jsou pro podnikatele důležité a mohou hrát roli při výběru lokality pro další investice. V minulém ročníku skončila Chotěboř 126.
Výzkum probíhá nejprve na krajských úrovních, kdy se mezi sebou srovnávají jednotlivá města (v Praze městské části) a v závěrečném finále se poměří města z celé republiky. V kraji Vysočina bylo hodnoceno 15 měst. Chotěboř se oproti loňskému ročníku o čtyři příčky pohoršila a skončila stejně jako v roce 2009 na 13. místě. První místo získal Humpolec, který se dlouhodobě drží na celorepublikové špici.
Zkusme porovnat Chotěboř s městy z blízkého okolí. Nejlépe se umístila Světlá nad Sázavou na 30. příčce, Havlíčkův Brod se umístil 77., Hlinsko 184. a Čáslav 190.
Na republikové úrovni si Chotěboř nejlépe vede v oblasti
cenové podmínky – celkem 12. místo (loni 51. místo). Tato kategorie porovnává například ceny bytů, stavebních pozemků či daň z nemovitosti. K dosažení nejlepší Světlé n. S. (1. místo) by pomohl nižší poplatek za odvoz odpadu, který mezi hodnocenými městy patří k nejvyšším. Další z okolních měst Chotěboř jasně poráží – třetí Havlíčkův Brod je 80.
Všechna srovnávaná města Chotěboř předčí v oblasti
podnikatelské prostředí (celkem 74. místo), s velkým odstupem je druhé Hlinsko na 108. pozici. Pořadí je stanovováno na základě struktury a složení podnikatelských subjektů ve městě, podílu zahraničního kapitálu a celkovému množství a vývoji počtu ekonomických subjektů (nejslabší skóre).
Naopak v oblasti
přístupu veřejné správy je Chotěboř poslední – 170. místo. V počtu strážníků sice drží první místo, ale naopak při srovnání úředních hodin a kapacity mateřských škol drží Chotěboř poslední místo v kraji. Dále byl hodnocen rozpočet města, výdaje na dopravu nebo elektronická komunikace s úřadem. Z okolních měst je na tom nejlépe Havlíčkův Brod (26. místo) a Světlá nad Sázavou (62. místo).
V hodnocení
pracovního trhu překonává Chotěboř (163.) jen Hlinsko (194.). Naopak na prvním místě je Čáslav (55.). Tato oblast srovnává nezaměstnanost, konkurenci na trhu práce a jejich meziroční změny, průměrný plat (v kraji 2. místo) či počty studentů odborného vzdělání. Poslední místo v kraji Chotěboř zaujímá v kategorii změna počtu obyvatel.
Hodnocené kategorie doplňuje
průzkum mezi podnikateli. Pořadatelé dodávají, že často nejlepší reklamou je doporučení na základě osobní zkušenosti. Ze srovnávaných měst je Chotěboř sice předposlední (166. místo), ale ani ostatní města nijak výrazně neodskakují – nejlepší Světlá nad Sázavou je 111. a poslední Hlinsko 181.
Zajímavostí je, že Novou Paku vynáší doporučení vlastních podnikatelů jen na 113. místo v této kategorii. I to ale stačilo na celkové vítězství a titul Město pro byznys 2011.
Podrobnosti o anketě, kritéria hodnocení a výsledky z minulých ročníků na
www.mestoprobyznys.cz.